Giulia Popa şi Eric Niţă - noii campioni ai României la 10 ani

30.06.2019

Campionatul Naţional Individual de Vară 10 ani organizat la TC Stănică s-a încheiat. România are doi campioni noi la simplu: Giulia POPA şi Eric NIŢĂ, care au câştigat turneul fără să piardă niciun set.

Giulia POPA (CSM Oradea), cap de serie nr. 10 a învins-o în finală pe Sonia BUTUC CERCHEZ (CSM Bucureşti), cap de serie nr. 7, cu scorul de 4-0 4-0. Locul 3 a fost ocupat de Bianca PLESCAN (CS Tenis Club Coreco Iaşi), cap de serie nr. 2, care a câştigat finala mică cu scorul de 4-0 4-2, învingând-o pe Ioana BOIAN (CS Tenis Club Rm. Vâlcea), cap de serie nr. 5.

Eric NIŢĂ (S&F Tennis System Club), principalul favorit, a trecut în finală de Said MURTAZA (CS Mamaia IDU), cap de serie nr. 2, cu scorul de 5-4(6) 4-1. Locul 3 a fost ocupat de Albert PIPIE (CSA Steaua Bucureşti), cap de serie nr. 4, care l-a învins în finala mică pe Matei TACU (ACS MS Team Bucureşti), cu scorul de 4-1 5-3.

La proba de dublu, un program - pilot al Federaţiei Române de Tenis, s-au înregistrat următoarele rezultate: perechea Alexia BOJIN/Eva PRASACU, ambele de la CS Kofe, cap de serie nr. 2, a câştigat finala, cu scorul de 4-5(4) 4-0 10-6, învingându-le pe principalele favorite, Maia BURCESCU (AS CS AS Club POlitehnica)/Bianca PLESCAN (CS Tenis Club Coreco Iaşi). Finala mică le-a avut câştigătoare pe Carla NEDELONI (CS Dyadora Timişoara)/Giulia POPA (CSM Oradea), cap de serie nr. 5, care au trecut de perechea Elena CHIBZUI/Maria PATRAŞCU, ambele de la CS Mamaia IDU, cu scorul de 4-0 4-2.

La dublu băieţi, Said MURTAZA (CS Mamaia IDU)/Eric NIŢĂ (S&F Tennis System Club), cap de serie nr. 1, au devenit campioni naţionali, învingând perechea Robert CUSNIR (CS Vektor)/Iancu MANOLACHE (CS Vaideanu Braşov), cu scorul de 2-4 4-2 10-1. Locul 3 a fost ocupat de perechea Laurenţiu BADEA (CS Major Bucureşti)/Andrei RADU (TC Champion Bucureşti), cap de serie nr. 2.