Francesca Andrea Feodorov, campioană la dublu în Grecia, la un turneu ITF Juniors de Categoria 4

07.07.2019

Românca Francesca Andrea Feodorov, de la CS Știința Constanța, a reușit ca la doar 16 ani să câștige proba de dublu a unui turneu ITF Juniors de la categoria 4, desfășurat în Grecia, la Corfu.

Compatrioata noastră a făcut pereche cu o slovacă, Nina Danisova, cele două fiind favoritele nr. 2, iar finala a fost controlată de ele în totalitate. A fost 6-2, 6-2, în meciul cu perechea Xenia Lipiec(POL)/Mina Toglukdemir(TUR), cap de serie n. 3.

În turneul de simplu de la Corfu, Francesca s-a oprit în sferturile de finală, fiind învinsă de Dimitra Pavlou, din Grecia, cu 4-6, 6-4, 7-5. Tot în sferturile de finală a fost învinsă și Ana Dinu, de la S&F Tennis System Club Sportiv de Tenis, cea de-a doua jucătoare din România aflată pe tabloul principal al acestui turneu. Ana s-a întâlnit în această fază a competiției cu favorita principală a turneului, Elena Karner, din Austria, care s-a impus cu 6-3, 7-6(5).