Andreea Roșca a câștigat finala 100% românească a celui de-al doilea turneu UTR PTT organizat la Centrul Național de Tenis al FRT

02.05.2021

Al doilea turneu UTR PTT, organizat de UTR în parteneriat cu Federația Română de Tenis pe terenurile de la Centrul Național de Tenis, a fost unul de succes pentru jucătoarele din România, toate cele patru semifinaliste fiind compatrioatele noastre.

În prima semifinală, Andreea Amalia Roșca, favorita nr. 1 a acestui turneu, a trecut în două seturi, 6-3, 6-4, de Oana Simion, și tot în două seturi, 6-4, 6-1, s-a impus și cea de-a doua favorită, Cristina Dinu, în cea de-a doua semifinală cu Georgia Crăciun.

În ultimul act al acestui turneu, unul fără istoric, Andreea Roșca s-a impus cu un categoric 6-1, 6-1, în fața Cristinei Dinu.

Directorul de concurs a fost antrenorul federal Gabriel Moraru, ajutat de Mihai Dumitrescu, iar brigada de arbitri, toți din România, a fost formată din: Adel Suliman, Oana Irimescu, Răzvan Enescu, Dragoș Moisi și Vlad Dominteanu.