Harris Kopanyi și Dragoș Mihai Mone, câștigători la dublu ai turneului Mullner Junior Cup Ulm, din Germania

04.08.2022

Perechea Harris Kopanyi/Dragoș Mihai Mone, din România, a câștigat proba de dublu a turneului Mullner Junior Cup desfăurat în perioada 25-31 iulie a.c., în localitatea Ulm, din Germania, la U14 și inclus în calendarul Tennis Europe Junior Tur.

Cei doi, favoriți 6 ai turneului, i-au învins în finală pe Bercel Tamaș Șandor (Ungaria)/Jorge Vanine (Portugalia), cu scorul de 7-6(7), 4-6, 10-3. Parcursul lor până în ultimul act al competiției a fost următorul: 6-4, 6-4 cu Lukas Lita/Jannik Sotebier (ambii din Germania) în primul tur, victorie cu Mattia Cona/Andrea Petrini (ambii din Italia), cu 6-3, 7-6(3), în turul al doilea, succes cu Jaron Held/Tim Sailer (ambii din Germania), scor 7-5, 1-0, retragere, în sferturile de finală și 7-6(0), 7-5 cu Mateo Fluri/Alessandro Hunziker (ambii din Elveția), în semifinale.

De remarcat că arbitrul principal al acestui turneu, care se desfășoară de peste două decenii, a fost Sergiu Vladu, șeful Comisiei de Arbitri din cadrul Federației Române de Tenis.