După ce Tennis Europe a oferit României distincţiile „Most Improved Nation Romania 2013” şi „Best B – Nation Romania 2013”, ca o răsplata a rezultatelor şi activităţii FRT din 2013, plus titlul de „Player of the year powered by the Polar”, primit de Ioana Mincă, acum a venit rândul juniorilor să confirme la „VIII ITF Junior Benicarlo” din Spania. Astfel, Ioana Loredana Roşca a câştigat titlul la simplu şi la dublu la acest turneu, Elena Gabriela Ruse a acces până în finala de dublu, iar Bogdan Borza a acces până în finala de simplu a acestei competiţiei. Dar iată traseul celor trei "tricolori":
Bogdan Borza, proba de simplu:
1st Round - Bogdan BORZA (ROU) 1-6 7-5 6-0 Oleg PRIHODKO (UKR) [7]
2nd Round - Bogdan BORZA (ROU) 3-6 7-5 6-1 Dmitry MNUSHKIN (RUS)
Quarterfinal - Bogdan BORZA (ROU) 6-4 6-1 Jacopo STEFANINI (ITA)
Semifinal - Bogdan BORZA (ROU) 6-0 6-3 Aswin LIZEN (GBR)
Final - Nino SERDARUSIC (CRO) [1] 7-6(2) 1-6 6-4 Bogdan BORZA (ROU)
Proba de simplu fete:
1st Round - Ioana Loredana ROSCA (ROU) [1] 6-1 6-2 Ana ROMAN DOMINGUEZ (ESP)
Elena Gabriela RUSE (ROU) [4] 6-3 6-4 Julia PAYOLA (ESP)
Karola Patricia BEJENARU (ROU) 6-2 6-3 Talya ZANDBERG (ISR)
Andrada Ioana SURDEANU (ROU) 6-1 6-3 Maria TORAN RIBES (ESP)
Anastasiya SHOSHYNA (UKR) 6-3 6-4 Ana Bianca MIHAILA (ROU)
2nd Round - Ioana Loredana ROSCA (ROU) [1] 6-1 6-0 Vinciane REMY (FRA)
Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS) [3] 6-4 6-7(3) 6-4 Karola Patricia BEJENARU (ROU)
Bianka BEKEFI (HUN) [6] 6-4 6-3 Andrada Ioana SURDEANU (ROU)
Paula BADOSA GIBERT (ESP) 6-2 6-4 Elena Gabriela RUSE (ROU) [4]
Quarterfinal - Ioana Loredana ROSCA (ROU) [1] 6-1 6-0 Julia GRABHER (AUT)
Semifinal - Ioana Loredana ROSCA (ROU) [1] 6-1 4-6 6-4 Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS) [3]
Final - Ioana Loredana ROSCA (ROU) [1] 0-6 6-1 6-3 Paula BADOSA GIBERT (ESP)
Proba de dublu fete
1st Round - Elena Gabriela RUSE (ROU) / Isabelle WALLACE (GBR) [1] 6-4 6-1 Julia GRABHER (AUT) / Melanie STOKKE (NOR)
Karola Patricia BEJENARU (ROU) / Ana Bianca MIHAILA (ROU) 5-7 6-4 [10-5] Cristina BUCSA (MDA) / Seone MENDEZ (AUS)
Elizaveta BUSS (RUS) / Andrada Ioana SURDEANU (ROU) Walkover Noelia BOUZO ZANOTTI (ESP) / Ines IBBOU (ALG)
Lilla BARZO (HUN) / Ioana Loredana ROSCA (ROU) [2] 6-3 6-0 Paula BADOSA GIBERT (ESP) / Julia PAYOLA (ESP)
Quarterfinal
Elena Gabriela RUSE (ROU) / Isabelle WALLACE (GBR) [1] 6-1 6-1 Maria GUTIERREZ CARRASCO (ESP) / Ana ROMAN DOMINGUEZ (ESP)
Veronica MIROSHNICHENKO (RUS) / Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS) [4] 6-4 6-1 Karola Patricia BEJENARU (ROU) / Ana Bianca MIHAILA (ROU)
Lilla BARZO (HUN) / Ioana Loredana ROSCA (ROU) [2] 6-2 6-2 Elizaveta BUSS (RUS) / Andrada Ioana SURDEANU (ROU)
Semifinal
Elena Gabriela RUSE (ROU) / Isabelle WALLACE (GBR) [1] 6-3 4-6 [10-6] Veronica MIROSHNICHENKO (RUS) / Natalia VIKHLYANTSEVA (RUS) [4]
Lilla BARZO (HUN) / Ioana Loredana ROSCA (ROU) [2] 7-6(3) 6-3 Anastasia SHAULSKAYA (RUS) / Kateryna SLIUSAR (UKR) [3]
Final
Lilla BARZO (HUN) / Ioana Loredana ROSCA (ROU) [2] 6-2 7-5 Elena Gabriela RUSE (ROU) / Isabelle WALLACE (GBR) [1]