Perechea Vlad Victor Cornea/Petre Alexandru Luncanu a câştigat Vitality Open Tour de la Curtea de Argeş

19.07.2014

Perechea Vlad Victor Cornea/Petre Alexandru Luncanu a câştigat turneul ITF, Vitality Open Tour, de la Curtea de Argeş, după ce a învins în finală, scor  6-2, 6-3, dublul Bogdan Ionuţ Apostol/ Nicolae Frunză.
Rezultate semifinale, proba de dublu:
Vlad Victor CORNEA (ROU) / Petru-Alexandru LUNCANU (ROU)     2-6 6-2 [10-5]     Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) / Andrei CIUMAC (MDA) [1]
Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) / Nicolae FRUNZA (ROU)     4-6 2-1 Retired    Juan Sebastian GOMEZ (COL) / Komlavi LOGLO (TOG)
Rezultate proba de simplu:
Quarterfinal
Dragos DIMA (ROU)     6-3 6-4     Claudio FORTUNA (ITA) [1]
Catalin GARD (USA) [4]     6-4 7-5     Juan Sebastian GOMEZ (COL) [6]
Filip HORANSKY (SVK) [3]     6-4 6-4     Patrick CIORCILA (ROU) [7]
Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) [8]     3-6 7-6(8) 6-0     Francesco PICCO (ITA) [2]
Semifinal
Dragos DIMA (ROU)     Walkover    Catalin GARD (USA) [4]
Vitality Open Tour, desfăşurat între 14 şi 20 iulie la Tenis Club Curtea de Argeş, este un turneu internaţional masculin de categoria Futures F8 înscris în calendarul competiţional ITF Pro Circuit. Printre ţările reprezentate la prima ediţie a turneului se numără Italia, România, USA, Slovacia, Franţa, Moldova, Rusia, Canada, Israel, Malaezia, Croaţia, Suedia şi Columbia. Partidele se desfăşoară pe cele patru terenuri de zgură de la Tenis Club Curtea de Argeş, bază sportivă a fost modernizată recent şi dotată tehnic la cele mai înalte standarde.
Partenerul oficial Vitality Open Tour este Dr. Oetker România, iar organizatorii turneului Tenis Club Curtea de Argeş si Federaţia Română de Tenis. Turneul face parte din calendarul competiţional al ITF Pro Circuit. Ediţia 2014 s-a bucurat de sprijinul sponsorilor: Steinel, Karcher, Consiliul Judeţean Argeş, Consiliul Local Curtea de Argeş, Vodafone, Râureni, Mistad, Lupa GPS, Posada SA, Hotel Camino, Păstravăria Brătioara, AS Travel, BCD Travel, Ereea, Campofrio si ARC-Asociaţia Română a Cărnii. Parteneri media: Radio Argeş Expres si Ziarul Argeş Expres. Promotorul turneului este SCG-Smart Corporation Group.