România rămâne în Grupa I Zona Euro/Africană

14.09.2014

Adrian Ungur l-a învins, duminică, pe Elias Ymer, cu scorul de 3-6, 6-4, 7-6(4), 6-3, aducând cel de-al treilea punct pentru România în întâlnirea cu Suedia din Cupa Davis. Astfel, România câștigă partida și se menține și în 2015 în Grupa I Zona Euro/Africană.

DECLARAȚII:

Adrian Ungur:
Mă bucur că am reușit să revin și să închei meciul. Publicul și Andrei m-au ajutat foarte mult. Andrei mi-a spus să nu mă mai gândesc la scor și să joc fiecare minge. Cred ca momentul cheie a fost în setul al doilea când am avut break și am început să joc mai bine.

Andrei Pavel:
Pentru mine și Gabi Trifu cel mai important a fost să-l încurajăm pe Adi Ungur, să-l motivăm, să-l facem să lupte. Știam că va fi greu la început, dar a făcut tot ce trebuia și a luptat până la sfârșit. După cum a început meciul, te gândești că poate va fi 2-2, iar în decisiv se poate întâmpla orice. Trebuie, însă, să rămâi pozitiv, iar Adi a arătat calitate și mă bucur pentru echipa României. Sper ca această victorie să-i dea încredere lui Adi și să meargă cu succes la turnee.
Am fost o echipă unită până la sfârșit și sper să fim în continuare la fel.
Federația Română de Tenis a adus câțiva juniori lângă noi, am stat de vorbă și sper să facă și ei rezultate bune, să fie profesioniști și să avem iar jucători în top sută.

Fredrik Rosengren:
Felicit echipa României. Ne-am pregătit timp de trei săptămâni pentru acest meci, ne-am gândit la toate aspectele, dar am pierdut în fața unor adversari buni. Am avut șanse în toate meciurile chiar dacă România era favorită pe hârtie. Sunt dezamăgit că am pierdut.

Elias Ymer:
A fost un meci foarte dificil. Am început foarte bine, dar Ungur și-a revenit, iar al treilea set cred că a fost decisiv. Am avut șansa să câștig, dar Ungur a fost mai puternic decât mine.

România – Suedia 3-1
Vineri:
Adrian Ungur – Christian Lindell 5-7, 6-7 (2), 4-6
Marius Copil – Elias Ymer 6-2, 6-3, 6-2

Sâmbătă:
Horia Tecău/Florin Mergea – Isak Arvidsson/Johan Brunstrom 7-6 (2), 7-6 (5), 6-3