Horia Tecău s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu de la Valencia

22.10.2014

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) a acces în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Valencia (Spania), dotat cu premii în valoare de 1.496.095 de euro.

Tecău şi Rojer, favoriţii nr.4, au învins în primul tur cuplul Santiago Giraldo/Oliver Marach (Columbia/Austria), cu scorul de 6-4, 6-4, în 70 de minute, şi şi-au asigurat 90 de puncte ATP.

În meciul următor, perechea româno-olandeză joacă împotriva dublului care va câştiga partida Eric Butorac/Raven Klaasen (SUA/Africa de Sud) - Austin Krajicek/Nicholas Monroe (SUA/SUA).

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer se află pe locul 6 în clasamentul care contează pentru Turneul Campionilor, unde se califică cele mai bune 8 perechi ale anului.