Dochia, Raicea Suba, Bucur și Rizu, campioni la Masters National, categoria seniori

09.12.2014

Ccompetiția "Masters National", rezervată jucătorilor seniori+ la categoriile de vârstă: +35, +40, +45, +50, +55, a avut loc în perioada 4-7 decembrie 2014 la Clubul ACS Academia de tenis Herăstrău sub conducerea domnului Ion Țupa în calitate de Director de Concurs.

În finala destinată categoriei +35, Mihai-Liviu Dochia(Câmpina) a câștigat în fața lui Aurel Văcărescu(Pitești), cu scorul 6-0, 6-3.

La finala de +40, Marius Raicea(București) a dispus de Sorin Donescu(București, cu 6-1, 2-1(ret.)

Finala +45 a fost câștigată de Sorin Suba (Brașov), care l-a învins în ultimul act pe Roland Sorodoc (Onești), cu scorul de 6-1, 6-1.

Finala la categoria +50, dintre Laurențiu Bucur(București)și Octavian Mustareață(București) a fost cea mai dinamică și spectaculoasă din tot turneul, primul ieșind învingător, cu 7-6(10), 4-6, 10-8.

Adrian Rizu (București) a câștigat finala +55, după ce l-a învins pe Dorin Ionescu(București), cu scorul de 6-1, 6-2.

"Condițiile de desfășurare (terenuri, spațiu, ambianță) sub conducerea directorului de concurs au fost excelente.
Jucătorii participanți au dovedit o atitudine de fair-play în disputarea întâlnirilor și au fost prezenți la joc, conform programării planificate. Trebuie să aducem ulțumiri și Federației Române de Tenis pentru sprijinul acordat în desfășurarea acestui "Masters Seniori", menționat mai sus"
, a declarat Aurel Parjol, Comisia de Seniori/Superseniori.