Călin Manda și Cristian Moldovan au câștigat turneul Sport Hotel Kurz Junior Classic

18.01.2015

Juniorii români Călin Manda și Cristian Moldovan au câștigat proba de dublu a turneului Sport Hotel Kurz Junior Classic, Grad 4, din Austria. În finală, perechea românească a dispus de perechea Dominik Hruncak/Grigory Potemkin (Slovacia/Rusia) cu scorul de 7-5, 6-3, iar în semifinală de principalii favoriți, Daniel Cozma/Tomas Liska (România/Slovacia), cu 6-1 6-4 .

"A fost o săptămână destul de bună și de frumoasă pentru mine. La dublu, alături de partenerul meu Cristian Moldovan, am avut un parcurs excelent cu meciuri câștigate numai în două seturi.
La simplu am ajuns în turul 3 pe o suprafață pe care nu m-am antrenat niciodată. Și totuși, în ciuda faptului că nu am jucat niciodată pe o asemnea suprafață - un fel de covor cu granule de cauciuc - am reușit să joc bine"
, ne-a declarat Călin Manda, care pentru anul 2015 și-a propus să ajungă printre primii 150 de jucători ITF și "poate să mai obțin câteva puncte ATP".

Tot pe tabloul de dublu, dar la feminin, Miruna Tudor a ajuns până în semifinale, făcând pereche cu sârboaica Nina Marjanovic. Ele au fost eliminate de dublul Caroline Ilowska/ Lara Schmidt (Austria/Germania), cu scorul de 6-3 6-4.

Pe tabloul de simplu, feminin, Iulia Maria Ivașcu a atins sferturile de finală, iar Laura Cazacu a părăsit competiția în turul 3.