Mihaela Mărculescu și Edris Fetisleam, campioni naționali de iarnă la categoria U16

25.01.2015

Cei mai buni 32 de jucători U16 și cele mai bune 32 de jucătoare U16 din toată țara s-au întrecut, în această săptămână, pe terenurile de hard de la Centrul Național de Tenis pentru statutul de campion național de iarnă.

Vineri, a avut loc finala de dublu masculin, când perechea Bogdan Pavel (CS Universitar Pitești) /Dan Tomescu (AS CS AS Cclub Politehnica) a ieșit campioană națională de iarnă U16.  Cei doi au învins dublul Vladislav Melnic/ (Daimon Sport Club)/ Vicențiu Niculescu (AS Tenis Club BUcurești), cu scorul de 6-1, 6-2.

Sâmbătă, au avut loc finalele la proba de simplu.

Mihaela Mărculescu (Al Body) a îmbrăcat tricoul de campion după ce a învins-o, în finală, pe Nicole Tătăruș (AS Tenis Club AB.CE), cu scorul de 6-1, 6-4. Pe ultimul loc al podiumului a urcat Tania Mare (CS Kofe) care a beneficiat de abandonul Andreei Roșca (AS CS AS Club Politehnica).

”Cele mai mari emoții le-am avut în finală deoarece îmi doream foarte tare să câștig aceste Naționale. Mă bucur că s-a întâmplat așa cum mi-am dorit. Este un trofeu foarte important pentru mine, având în vedere că este primul meu an la categoria U16. Rezultatul de aici îmi dă încredere pentru următoarele copetiții, iar peste două săptămâni voi merge la Europene”, ne-a spus Mihaela Mărculescu.

La masculin, Edris Fetisleam (CS Mamaia IDU) a devenit campion național după ce l-a învins, în finală, pe colegul său de club, Gabi Boitan, cu scorul de 7-6(6), 6-2. Locul III a fost ocupat de Vicentiu Niculescu (AS Tenis Club București), care a câștigat finala mică în fața colegului său de club si principal favorit al competiției, Vlad Dancu, cu 6-4, 6-4.

Felicitari, tuturor participanților, și mult succes în sezonul 2015.

Mai multe fotografii găsiți pe pagina de facebook a FRT!