Simona Halep a câștigat turneul de la Dubai. Al 10-lea titlu WTA din carieră. ”Sunt fericită!”

22.02.2015

Jucătoarea română Simona Halep a câștigat, sâmbătă, turneul de la Dubai, dotat cu premii în valoare 2.513.000 dolari. Simona a învins-o în ultimul act pe Karolina Pliskova (Cehia), cu scorul de 6-4, 7-6 (4), după o 107 minute de joc.

Până la cucerirea marelui trofeu, jucătoarea română a trecut pe rând de Daniela Hantuchova - 47 WTA (turul 2, scor 6-2, 6-0). Tsvetana Pironkova - 57 WTA (optimile de finală, scor 6-4, 6-3), Ekaterina makarova - 9 WTA (sferturi de finală, scor 6-3, 1-6, 7-5) și Caroline Wozniacki - 5 WTA (semifinală, scor 2-6, 6-1, 6-1).

"Mulţumesc tuturor pentru susţinere. Este foarte greu să exprim ceea ce simt. Ador să fiu aici. Sunt fericită! Mi-am dorit să obţin acest trofeu şi am făcut tot ce am putut pentru a-l câştiga. Am jucat foarte bine aici şi anul viitor mă voi întoarce să-mi apăr titlul", a spus Simona Halep imediat după meci.

Pentru victoria de la Dubai, Simona va primi 900 de puncte WTA și va reveni de luni pe locul 3 în clasamentul WTA.

Trofeul de la Dubai este al 10-lea titlu WTA din cariera Simonei, ea adjudecându-și până acum turneele de la Shenzhen (2015), Doha și Bucureşti (2014), Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova şi Sofia (2013).