Mihaela Mărculescu și Cezar Crețu, campioni la CNI de iarnă U16

25.01.2016

Duminică s-au încheiat, la sala Centrului Național de Tenis din București, Campionatele Naționale Individuale de iarnă U16, la feminin și masculin.

Mihaela Mărculescu, componentă a lotului național U16, jucătoarea Tenis Club Enache, este noua campioană a României. Cap de serie nr.2 Mihaela nu a pierdut nici un set pe toată durata turneului, cel mai disputat meci fiind cel din finală. Ultimul act, întâlnirea cu Andreea Prisăcariu, de la CSS Ploiești, s-a încheiat cu scorul de 7-6(4), 6-3.

Gaby G. Photos

Pe locul 3 a venit Roxana Manu, de la LPS CSS Constanța care a profitat de abandonul colegei sale de club, favorita numărul 1 a turneului, Selma Cadar, care s-a accidentat în semifinale.

REZULTATELE COMPLETE ALE TURNEULUI FEMININ DE SIMPLU AICI

În turneul masculin de simplu noul campion este favoritul numărul 3 al competiției, Cezar Crețu. După un parcurs impecabil, tot fără să piardă vreun set, Cezar Crețu, component și el al lotului național U16, legitimat la AS Tenic Club București, s-a impus în finală cu 7-5, 6-4 în fața favoritului cu numărul 7 Ștefan Francisc Paloși de la Club Sportiv Mamaia.

În meciul pentru locul trei s-a impus Cristian Andreescu (C.S.M. Unirea Slobozia) cu 7-5, 6-4 în fața lui Nini Dica(CS Sport 4 Fun Timișoara). Toți cei patru semifinaliști fac parte din lotul național al României.

REZULTATELE COMPLETE ALE TURNEULUI MASCULIN DE SIMPLU AICI

Finala din cadrul turneului feminin de dublu nu s-a mai jucat, drept pentru care perechea Oana Corneanu/Oana Velcea, coechipiere la CS Sport 4 Fun Timișoara este noua campioanaă a României. Selma Cadar și Andreea Prisăcariu au terminat pe locul doi, podiumul fiind completat de Eva Chivu(LPS CSS Constanța) și Mihaela Mărculescu(Tenis Club Enache) care s-au impus cu 5-7, 6-1, 10-8 în fața perechii Roxana Manu(LPS CSS Constanța)/Raluca Floca-Oprea(CSS Mediaș).

REZULTATELE COMPLETE ALE TURNEULUI FEMININ DE DUBLU AICI

Principalii favoriți ai turneului masculin de dublu n-au avut nici o problemă în a câștiga competiția. Nici Dica și Filip Jianu(C.S. Dinamo București) au câștigat cu 6-1, 6-3 finala disputată împotriva perechii Gabriel Liahovici (CS Tenis Club Baia Mare)/Alexander Simion (Daimon Sport Club).

Campion la simplu, Cezar Crețu s-a clasat pe locul trei în finala masculină de dublu, acolo unde a făcut pereche cu colegul său de cluB, Matei Georgescu. Cei doi s-au impus în finala mică cu 6-3, 6-2 în fața perechii Radu Hristache(CS Tenis COMESAD Pitești/Călin Simu(CS TC Pamira).