Carmen Roxana Manu și Ștefan Paloși, campioni la ”Mamaia IDU Junior Championships - MOBEXPERT”

13.06.2016

Doi dintre cei mai valoroși tineri jucători de tenis din România au câștigat turneul  ”Mamaia IDU Junior Championships - MOBEXPERT”, turneu Tennis Europe de Categoria 2, unul dintre cele mai valoroase turnee pentru copii U16 din această parte a Europei.

Aproape toți componenții loturilor naționale de fete și băieți au jucat la turneul găzduit de Mamaia, dar campionii din acest an sunt constănțenii Carmen Roxana Manu și Ștefan Paloși.

În turneul fetelor l simplu, Roxana Manu, cap de serie nr. 2,  s-a impus în două seturi, 6-4, 6-3 în fața favoritei cu numărul 6, Alessia Beatrice Ciucă, în vreme ce în proba de dublu ea s-a oprit în  semifinale.

Campioanele de la dublu în 2016 sunt Alessia Beatrice Ciucă și Oana Smaranda Corneanu care s-au impus în finală cu 6-0, 6-2 în fața perechie Selma Cadar și Denisa Elena Gheorghe.

Turneul băieților, cu un tablou la fel de valoros, a fost câștigat de favoritul 3, Ștefan Paloși, cel care a jucat la el acasă, fiind lergimitat la ”C.S. Mamaia IDU”.

Finala cu Cezar Crețu, favoritul nr. 1 al acestui turneu a avut o desfășurare extrem de spectaculoasă, în condițiile în care după ce a câștigat primul set cu 6-0, Paloși avea să-l piardă pe cel de-al doilea cu un scor identic. În setul decisiv el s-a impus cu 6-2 și câștigă, astfel, un turneu foarte valoros.

Învins în finala de simplu, Cezar Crețu și-a luat revanșa câștigând finala de dublu. În aceată probă el a făcut pereche cu Matei Adrian Georgescu iar în semifinale au trecut de Ștefan Paloși și Filip Ioan Ceara. În finală, Crețu și Georgescu au dispus cu 6-7(3), 6-4, 10-3 de perechea Florin Macovei/DragoșPopeangă.