Echipele U12 ale României, calificate la turneul final ”Tennis Europe Nations Challenge by HEAD”

25.07.2016

Rezultate extraordinare pentru echipele de fete și băieți ale României, la categoria de vârstă U12, care au reușit să se califice în acest week-end la turneul final al "Tennis Europe Nations Challenge by HEAD", un veritabil Campionat European al jucătorilor de până în 12 ani.

Federația Română de Tenis a organizat, la Galați, la ” Viva Tenis Club”, unul dintre cele patru turnee de calificare atât în competiția fetelor cât și în cea a băieților.

Vanessa Ioana Georgiana POPA TEIUȘANU, Alexandra PETRIC și Maria Sara POPA sunt cele trei fete din echipa României, condusă de căpitanul Radu Bădin, care s-a calificat la turneul final, programat să se desfășoare în Franța în perioada 4-7 august.

În faza grupelor România a terminat pe locul 2 Grupa A, după ce a învins Elveția cu 2-1, Bosnia și Herțegovina cu 3-0 și a pierdut, 0-3, în fața Rusiei.

În play-off, acolo unde s-au decis echipele calificate, România a învins cu un clar 3-0 echipa de pe primul loc din Grupa B, respctiv Ungaria, și și-a asigurat un loc la turneul final de la începutul lunii august, împreună cu echipa Rusiei.

REZULTATE Vanessa Ioana Georgiana POPA TEIUȘANU

REZULTATE Alexandra PETRIC

REZULTATE Maria Sara POPA

Echipa de băieți a României, condusă de Pompiliu Nedelcu, a fost formată din Andrei VOICAN, Dario Alexandru CIOBOTARU și Bryan Cristian BALTĂ.

Băieții noștri au făcut parte din Grupa B, pe care au și câștigat-o, reușind și ei două victorii din trei meciuri jucate.

România a învins Polonia cu 2-1, Ungaria cu 3-0 și a pierdut, 1-2, meciul cu Ucraina. Calificați de pe primul loc băieții au jucat pentru un loc la turneul final, programat și el între 4 și 7 august, cu echipa Elveției. locul 2 din Grupa A. România s-a impus cu 2-1 și merge mai departe alături de Bulgaria.