Raluca Maria Tudorache, dublă campioană la Neotel Open 2016. Dragoș Popeangă, campion la dublu

15.08.2016

Evoluție extraordinară pentru Raluca Maria Tudorache, component a lotului național de fete al României, la categoria de vârstă U14, care a câștigat titlul atât la simplu cât și la dublu în Macedonia, la Skopje, la un turneu Tennis Europe de categoria 3 destinat jucătorilor U16.

În finala de simplu fete, una sută la sută românească, Raluca s-a impus cu 6-3, 6-4 în fața colegei sale de lot, Ana Paraschiva Manea.

La dublu Raluca a făcut pereche cu Ioana Isabela Dima (care jucat bine și în proba de simplu, unde a ajuns până în sferturile de finală), cele două au câștigat turneul fără să piardă vreun set, iar în finală au întâlnit cealaltă echipă din România, format din Ana Paraschiva Manea și Theodora Iosub. Raluca și Ioana s-au impus cu 6-0, 6-3, confirmându-și, astfel, statutul de favorite nr. 1.

Evoluție foarte bună a avut și Dragoș Popeangă, component al lotului național de băieți U14, care a câștigat titlul la dublu și a ajuns până în sferturile de finală ale turneului de simplu, unul rezervat jucătorilor de până la 16 ani.

În turneul de dublu compatriotul nostru a făcut pereche cu un jucător din Serbia, Viktor Jovic, cei doi fiind desemnați drept favoriții nr. 1. În finală ei s-au impus cu 6-2, 6-4 în fața favoriților cu numărul 5, S. Dragovic(MGO)/A. Pavlovic(SUI).La simplu, cum spuneam, Dragoș a ajuns până în sferturile de finală, fiind învins cu 6-4, 6-0 de Mihail Kuseski, din Macedonia, cel care avea să și câștige proba de simplu a acestui turneu.