Tenis Club București 1 a câștigat Campionatul Național Intercluburi pe Echipe de Dublu U14

14.09.2016

Campionatul Național Intercluburi pe Echipe de Dublu(CNIED) U14, găzduit de Centrul Național de Tenis din București, din cadrul Federației Române de Tenis, a fost câștigat în acest an de prima echipă a celor de la AS Tenis Club București.

Isabela Dima, Mara Trașcă, Ana Iosep, Cristian Gheorghiu-Milicin, Luca Popescu și Alin Fătu, însoțiți de căpitanul Cristian Ioniță, au câștigat cu 2-1 finala împotriva celor de la CS Știința Constanța, respectiv Alisia Negoiță, Francesca Feodorov, Dragoș Cazacu și Matei Palcău, căpitanul echipei fiind Dorin Ochiuleț.

Competiția a presuput disputarea a trei partide de dublu, fete, băieți și mixt, în fiecare întâlnire, rezultatele din finală fiind următoarele: Gheorghiu-Milicin/Popescu - Palcău/Cazacu 1-6, 4-6, Dima/Trașcă - Feodorov/Negoiță 6-3, 3-6, 10-2 și Gheorghiu-Milicin/Dima - Palcău/Feodorov 6-1, 3-6, 10-5.

În întâlnirea pentru locul 3 s-au aflat față în față Club Sportiv Dacia Galați și Club Sportiv Sportul Studențesc, ultimul loc pe podium fiind ocupat de echipa din Galați (Anamaria Iconaru, Ana Capat, Adrian Gheorghe și Andrei Ștefan, căpitan - Mircea Basarab) care s-a impus cu 2-1 în fața celor din București (Bianca Petre, Annemarie Cristmann, Andrei Tiloi, Alexandru Ostafie și Cosmin Lazăr, căpitanul echipei fiind Vasile Novăceanu).