AS Tenis Club București a câștigat Campionatul Național Intercluburi pe Echipe de Dublu U16

21.09.2016

AS Tenis Club București 1 și CSȘ Ploiești au jucat una dintre cele mai disputate finale din istoria Campionatului Național Intercluburi pe Echipe de Dublu U16, numele echipei campioane fiind decis abia după întâlnirea de dublu mixt.

AS Tenis Club București 1 a câștigat ediția din acest an după ce s-a impus cu 2-1, punctele campionilor fiind aduse de Cezar Crețu și Matei Georgescu (1-6, 7-5, 11-9 cu Mihai Marinescu și Rareș Mandu), respectiv de Cezar Crețu și Maria Neacșu (2-6, 6-4, 14-12 cu Rareș Mandu și Andreea Prisăcariu).

Așadar, AS Tenis Club București 1, în componența Cezar Crețu, Matei Georgescu, Luca Popescu, Maria Neacșu, Ana Manea și Isabela Dima, căpitan nejucător - Ionuț Captan, este noua campioană.

Echipa de pe locul 2, CSȘ Ploiești, a avut următoarea componență: Mihai Marinescu, Rareș Mandu, Gabriela Davidescu, Alexandra Stăiculescu și Andreea Prisăcaiu - căpitan nejucător fiind Claudia Vlădoiu.

Podiumul a fost completat de CS Dinamo București 1 (Tudor Burduf, Andrei Burtică, Victor Trăistaru, Simona Ogescu, Fatima Keita - căpitan, Constantin Cosmescu), care s-a impus cu 3-0 în fața celor de la Sportul Studențesc (Vlad Cristian Niculae, Marian Cosmin Lazăr, Nicoleta Cristina Băjescu, Annemarie Cristmann și Costin Andrei Tiloi, căpitan nejucător - Vasile Novăceanu).

”A fost un turneu bun, valoros, dat puțin peste cap de condițiile meteo, dar mă bucur că am reușit să-i vedem jucând pe câțiva dintre cei mai buni jucători pe care îi avem la U16. Am avut parte de o finală foarte spectaculoasă, extrem de echilibrată, decisă în super tiebreak cu scorul de 14-12, la finalul unui meci cu multe răsturnări de situație” a declarat, după concurs, antrenorul federal Cătălin Micula, diectorul acestei competiții.

Diana Bogolea, arbitrul principal al acestui turneu, crede că din actuala generație de U16 ”Avem câțiva copii talentați, valoroși, care au și demonstrat acest lucru. Pe ceilalți îi aștept să demonstreze cât de curând, pentru că aceasta este vârsta la care se face trecerea către marea performanță”.

AS TENIS CLUB BUCUREȘTI 1 - CSȘ PLOIEȘTI 2-1

CS DINAMO BUCUREȘTI 1 - SPORTUL STUDENȚESC 3-0