CS Kofe și CS Dinamo București au câștigat Campionatele Naționale pe Echipe U18

16.10.2016

Deși afectate de ploaie, Campionatele Nationale pe Echipe U18, masculin și feminin, și-au desemnat campionii ediției 2016, pe terenurile Centrului Național de Tenis din cadrul Federației Române de Tenis.

Turneul feminin a fost câștigat de Clubul Sportiv Kofe, din Craiova, care a pierdut un singur meci din cele 15 jucate pe tabloul final. Fetele pregătite de Vasile Teodor au câștigat cu 5-0 meciurile cu ACS Tennis Team și AS CS AS Politehnica București, și cu 4-1 meciul cu CS Sportul Studențesc. Oana Gavrilă, Tania Mare, Andreea Cula și Lavinia Tănăsie sunt campioanele din acest an, podiumul fiind completat de Andreea Roșca, Miruna Tudor, Vaness Nițu și Raluca Tudorache, de la AS CS AS Club Politehnica București, antrenate de Paul Bozdog, și de Ioana Țoanchină, Alexandra Stăiculescu, Cristina Băjescu și Bianca Mihăilescu, de la CS Sportul Studențesc - antrenor, Vasile Novăceanu.

În turneul masculin, campioana din acest an, CS Dinamo București, a câștigat toate cele trei meciuri de pe tabloul principal, cu Daimon Sport Club, AS Tenis Club București și CSM Unirea Slobozia, cu același scor, 4-1.

Ioan Adrudan, Filip Jianu, Luca Vidan, Răzvan Bobleagă, Mihnea Bara și Andrei Burtică, antrenați de Constantin Cosmescu, sunt ocupanții primului loc pe podium, urmați, pe locul 2, de Vladislav Melnic, Eugen Durnescu, Teodor Giușcă, Alexander Simion și Dorel Perju, de la Daimon Sport Club, antrenați de Dragoș Enache și, pe locul 3, de AS Tenis Clb București, în componența Dennis Bogdan, George Ilie, Laurențiu Mandocescu și Alexandru Bodnariuk, antrenor - Ionuț Captan.