Vanessa Popa-Teiușanu, de două ori finalistă în Antalya, turneu din circuitul ”Tennis Europe”

21.11.2016

Vanessa Popa-Teiușanu, componentă a lotului național al României, a fost finalistă atât în proba de simplu, cât şi în cea de dublu la turneul internaţional "OTI JUNIOR CUP 2016 U12", turneu de Categoria 3, din cadrul circuitului Tennis Europe, și găzduit de orașul Antalya din Turcia.

În proba de simplu, după ce a a învins-o în semifinale pe Zuzanna Kubacha - componentă a lotului naţional al Poloniei, scor 6-4, 6-4 - Vanessa a jucat în finală cu Ozlem Uslu, și ea componentă a lotului naţional al Turciei, care s-a impus cu 6-2, 7-6(4). Tot în proba de simplu a mai jucat o reprezentată a României, Maria Sara Popa, dar aceasta a fost învinsă chiar din primul tur, de aceeași Ozlem Uslu, câștigătoarea turneului.

În proba de dublu, Vanessa Popa-Teiușanu și Maria Sara Popa au făcut pereche și nu s-au oprit până în finală. După ce au trecut în semifinale de perechea turcă, Nilda Ikizoglu - Melissa Yakup Pour cu scorul de 7-5, 6-4, cele două au jucat cu o altă echipă turcă în ultimul act.

Compatrioatele noastre au fost învinse de Asli Ozcan și Sedef Bilgic (componentă a lotului naţional al Turciei), care s-au impus cu 6-4,6-2.