Seniorii români, rezultate importante la ”Romai Cup Indoor Senior Tennis Championship”, turneu ITF de Grad 1 de la Budapesta

25.11.2016

La ”Romai Cup Indoor Senior Tennis Championship”, turneu ITF de Grad 1, desfăşurat la Budapesta, şi destinat seniorilor, jucătorii români au obţinut rezultate remarcabile, atât în probele de simplu cât şi în cele de dublu.

Astfel, la feminin, categoria +50, jucătoarea Gabriela PRECUP a ocupat locul 1. Cap de serie nr. 1 ea a trecut în finală cu 6-3,7-5 de Rozsa Balta, din Ungaria, cap de serie nr. 3.

Un rezultat asemănător a fost obţinut şi de perechea Sorin DONESCU/Olivier RĂDULESCU care a câştigat proba de dublu a categoriei +45. De asemeanea favoriți cu nr. 1, ei au trecut cu 6-2,6-1 de perechea ungară Andras Kaliszky/Balasz Kokeny.

Tot la dublu, dar la categoria +40, s-a remarcat echipa Csaba NEMETH/Ciprian CUCEU, care a pierdut finala probei la mare lupta, 9-11 în tiebreak-ul decisiv.