Orange Bowl 2016. Mihaela Mărculescu și Ștefan Paloși, victorii prețioase pe tablourile de simplu

08.12.2016

În ziua a treia la Orange Bowl 2016, turneul pentru juniori din Florida, comparat de multă lume cu un Campionat Mondial, România a fost reprezentată de șapte jucători, doi dintre ei terminând meciurile învingători.

Mihaela Mărculescu, în turneul de simplu U18, a avut un meci în care a muncit mult, cu una dintre favorite, X. Wang, din China, cap de serie nr. 5, pe care a eliminat-o cu 6-2, 2-6, 7-5. În turul 3, pentru un loc în sferturile de finală, Mihaela întâlnește o jucătoare din Polonia, Maja Chwalinska, foarte aproape de valoarea compatrioatei noastre.

O victorie la fel de frumoasă a obținut și Ștefan Paloși, în turneul de simplu băieți U16, în fața unui american, Harry Cacciatore. Compatriotul nostru s-a impus în doar două seturi, 6-4, 6-3, s-a calificat în sferturile de finală, unde îl va întâlni pe favoritul nr. 4, un alt american, Brian Shi.

Favorită cu nr. 2 în turneul de simplu U16, Oana Corneanu a părăsit competiția în turul trei, la finalul unui meci infernal cu Katie Volynets, din SUA, care s-a impus în cele din urmă cu 7-6(4), 7-6(4).
Înfrângere și pentru Vlad Dancu, din păcate, în turul doi al probei se simplu U18, compatriotul nostru fiind învins cu 4-6, 6-3, 6-4 de favoritul nr.11, R. Molleker, din Germania.

În fine, în turneul de dublu U16, cuplul 100% românesc format din Nidi Dica și Filip Jianu a avut un meci dificil cu adversari foarte puternici, Y. Jeong (KOR) și W. Woodall (USA), favoriții cu nr. 2, care s-au impus cu 6-4, 6-0, iar în turneul de dublu al fetelor U18, perechea Selma Cadar (ROU)/L. Radovcic (SUI) a pierdut, 4-6, 6-2, 6-10 întâlnirea cu perechea americană W. Osuigwe /J. Robinson.