AUSTRALIAN OPEN 2017. Horia Tecău și Florin Mergea, calificați în optimile de finală ale probei de dublu

20.01.2017

Horia Tecău și Florin Mergea sunt la o singură victorie distanță de un meci direct pe tabloul de dublu al primului turneu de Grand Slam al sezonului.

Cei doi români s-au calificat în optimile de finală, după victorii foarte solide la Australian Open. Favoriți cu numărul 16 la Melbourne, Florin Mergea și Dominic Inglot au jucat peste două ore și 40 de minute împotriva francezilor Julien Benneteau și Jeremy Chardy pe care i-au învins, deși au pierdut primul set. Scorul final a fost 3-6, 7-6(5), 7-6(2) pentru Mergea și Inglot, care vor juca în optimile de finală cu învingătorii partidei dintre favoriții principali ai turneului, alți francezi, P.H. Herbert și Nicolas Mahut, și polonezii Jerzy Janowicz și Marcin Matkowski.

Și dacă Mergea și Inglot au jucat peste 160 de minute și au avut nevoie de două tie-break-uri pentru a se califica, Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer (capi de serie 11) și-au asigurat locul din optimi în doar 72 de minute.

6-3, 6-4 a fost scorul cu care cei doi s-au impus în fața perechii olandeze W. Koolhof/M. Middelkoop, urmând ca în faza optimilor să joace împotriva australienilor Marc Polmans/Andrew Whittington.

În cazul în care și Florin, și Horia, își câștigă meciul, cei doi, alături de partenerii lor, se vor întâlni în sferturile de finală.