Campionii din 2017 ai ”Trofeului Marin Bădin”. Galerie Foto

20.02.2017

Clubul Sportiv Dinamo București a organizat și în acest an puternicul turneu de tenis din Circuitul Național FRT, de Categoria A, ”Trofeul Marin Bădin”, un turneu la care au participat aproape 200 de copii în probele de simplu și dublu, fete și băieți, la categoriile de vârstă U12 și U14.

Cei mai mulți dintre jucătorii din loturile naționale al FRT s-au regăsit pe terenurile de joc din cadrul Clubului Dinamo, directorul turneului, Dianne Samungi, și arbitrul principal, Ștefan Cristian, contribuind din plin la succesul acestei competiții cu mare tradiție în tenisul românesc.

Turneul de simplu al fetelor, la categoria U12, a fost câștigat în acest an de principala favorită a competiției, Ioana-Maria Secară, de la CS Tenis Club Coreco Iași, învingătoare cu 6-4, 6-3, în finala cu Alexia Iulia Mărginean, de la Asociația TC Sun.

În finala de dublu fete, la U12, favoritele cu nr. 1, Maria Daciana Ciubotaru (CSM Focșani 2007)/Briana Maria Spătaru (LPS-CSS Pitești) s-au impus cu 6-4, 6-2 în fața perechii Mara Gae (ACS Ruxandra Dragomir)/Carmen Herea (LPS-CSS Constanța), cap de serie nr. 3.

Vanessa Popa-Teiușanu, de la CSA Steaua București, este campioana din acest a probei de simplu fete U14, după o finală câștigată în două seturi. Cap de serie nr. 2, Vanessa s-a impus cu 6-2, 7-5 în fața favoritei cu nr. 3, Silvia Maria Costache, de la CSS Mircea Eliade București.

La dublu fete U14, trofeul a fost câștigat de perechea cap de serie 3, Maria Aexandra Moglan (AS CS AS Club Politehnica)/Alexandra Maria Petric (CSA Steaua București), care s-a impus cu 2-6, 6-1, 10-2 în fața perechii Vanessa Popa-Teiușanu (CSA Steaua București)/Alexia Anca Todoni (CSM Timișoara).

În turneul de simplu băieți, la categoria U12, Andrei Firaru (Asociația Clubul Sportiv Pro Sport 2000) a câștigat turneul fără să piardă vreun set. Cap de serie nr. 1 el a dispus în finală, cu 6-0, 6-2, de Teodor Știrbu (Tenis Club Stanca Craiova).

În proba de dublu U12, titlul a revenit principalilor favoriți, David Alexandru Gheorghe/Răzvan Andrei Tudor, ambii de la AS Tenis Club București, care au trecut în ultimul act, cu 6-3, 6-4, de perechea Cătălin Bercea (Asociația Clubul Sportiv Pro Sport 2000)/Rareș Ene (AS CS AS Club Politehnica).

În fine, în proba de simplu a turneului de simplu băieți U14 s-a impus favoritul cu nr. 3, Andrei Nica, de la AS de Fotbal Zărnești, învingător în două seturi, 6-2, 6-1, în fața favoritului nr. 5, Alexandru Ostafie, de la CS Sportul Studențesc.

La dublu, tot la U14, Mihnea Zaharia (CS Dinamo București) și Liviu Zamfirache (CSS Slobozia) sunt noii campioni după o finală câștigată în doar două seturi. Favoriții nr. 1 s-au impus cu 6-3, 6-1 în fața capilor de serie nr. 4, Alin Mihai Fătu (AS Tenis Club București)/Andrei Voican (CS Târgoviște).