Francesca Feodorov și Vanessa Popa-Teiușanu au câștigat proba de dublu la ”International Championship of Romania U14”

05.03.2017

Tenis Club Bucureşti a organizat primul turneul internaţional din 2017 pentru categoria de vârstă de 14 ani. Turneul de categoria a 2-a, inclus în calendarul Tennis Europe, a fost unul dintre cele mai puternice şi mai căutate concursuri din această perioadă, cu peste 300 de înscrieri şi jucători din primii 50 în clasamentul european.

Jucătorii români au beneficiat de oportunitatea organizării unui astfel de turneu în România şi au venit din toate colţurile ţării, din Bacău şi Constanţa până la Satu Mare, Timiş să participe la acest turneu. Experienţa şi punctele câştigate în ţară îi vor ajută la următoarele concursuri.

Cei mai buni sportivi ai competiţiei și-au dorit foarte mult să câștige, finalele fiind foarte disputate . Premierea sportivilor din cele două finale de simplu a fost făcută de Cătălin Micula, antrenor federal al FRT. Echipa Tenis Club Bucureşti îi felicita pe câştigători: Dariya RADULOVA (simplu fete), Francesca FEODOROV / Vanessa POPA TEIUSANU (dublu fete), Oliver SABO RAC (simplu băieţi), Enrico LANZA CARICCIO / Nicolo TRESOLDI (dublu băieţi) şi le urează tuturor sportivilor mult succes în continuare.

De remarcat, în plus, evoluțiile foarte bune ale celorlalți jucători români înscriși pe tablourile principale ale celor patru probe.

Astfel, în finala de simplu, câștigată de Radulova, adversara i-a fost compatrioata noastră, Alexandra Petric (favorita cu nr. 6), iar în semifinalele aceleiași probe au mai jucat Fatima Keita, cap de serie nr. 2, și Vanessa Popa-Teiușanu, cap de serie nr. 5. În proba de dublu fete, România a fost reprezentată de trei jucătoare, pentru că în ultimul act au jucat româncele Vanessa Popa-Teiușanu/Francesca Feodorov, împotriva perechii formate din compatrioata noastră, Fatima Keita, și bulgăroaica Dariya Radulova.

În turneul de simplu băieți, câștigat de sârbul Sabo Rac, românul Alexandru Ioan Stupar s-a oprit în semifinale, aceasta fiind cea mai bună evoluție a unui reprezentant al țării noastre în probele masculine.