Andreea Prisăcariu și Gabi Adrian Boitan, noii campioni naționali U18 în 2017

07.05.2017

Cele mai bune jucătoare și cei mai buni jucători de tenis din România, la categoria de vârstă U18, au participat la Centrul Național de Tenis din cadrul Federației Române de Tenis la ediția din acest an a Campionatului Naţional Individual de Vară U18, antrenorul federal Radu Bădin fiind directorul acestui turneu, iar Raluca Băcescu, arbitrul principal.

În finala de simplu a fetelor s-au întâlnit două dintre favorite, Andreea Prisăcariu, cap de serie nr. 6, și favorita cu nr. 4, Georgia Crăciun.

În drumul ei spre finală Prisăcariu a trecut de favorita nr.1, Mihaela Mărculescu, obligată să abandoneze în sferturile de finală din cauza unor probleme medicale, și de favorita cu nr. 3, Smaranda Corneanu, pe care a învins-o în semifinală.

În ultimul act, unul foarte disputat, jucătoarea de la CSM București a avut nevoie de trei seturi, 4-6, 6-4, 6-2, pentru a dispune de Georgia, legitimată la TC Venus Brăila.

În meciul pentru locul 3 s-au întâlnit Smaranda Corneanu, de la CS Sport 4 Fun Timișoara și Selma Cadar, de la LPS-CSS Constanța, meci încheiat cu victoria Smarandei în doar două seturi, 6-3, 6-3.

Și în turneul de simplu al băieților s-a impus unul dintre favoriți, Gabi Adrian Boitan, de la Club Sportiv Mamaia IDU, cap de serie nr. 5. Adversarul lui din finală a fost Dan Alexandru Tomescu, de la AS CS AS Club Politehnica București, cap de serie nr. 3, de care Gabi Boitan a dispus în două seturi, 6-2, 6-4.

Meciul pentru locul 3 nu a fost jucat până la final, Vladislav Melnic, de la Daimon Sport Club București, abandonând în setul secund la scorul de 6-4, 1-2 în favoarea lui Bogdan Pavel, de la CS Universitar Pitești.

La dublu feminin s-au impus principalele favorite ale turneului, Andreea Prisăcariu/Selma Cadar, care au câștigat cu 6-2, 6-3 în fața perechii Izabela Novac(AS CS AS Politehnica)/Luminița Tutunaru(ATC Elite Tg. Jiu), în vreme ce turneul de dublu masculin a fost câștigat de Ioan Dan Abrudan (CS Dinamo) și Vladislav Melnic, 6-4, 6-4 în finala cu favoriții nr.2, Eugen Durnescu și Tudor Giusca, ambii de la Daimon Sport București.

În fine, în finala turneului de dublu mixt, una foarte disputată, s-au impus principalii favoriți, Selma Cadar/Matei Georgescu (Tenis Club București), 3-6, 6-4, 10-8 cu favoriții cu nr. 2, Andreea Prisăcariu/Tudor Giusca.