Horia Tecău, calificat în două sferturi de finală la US Open. Monica Niculescu joacă luni seară pentru un loc în sferturile probei de dublu feminin

04.09.2017

Turneul de Grand Slam de la New York, US Open, este unul în care Horia Tecău se descurcă excelent până acum, reușind să treacă în a doua săptămână atât în proba de dublu masculin, cât și în cea de dublu mixt.
În turneul de dublu al băieților, Horia face pereche, ca de obciei, cu Jean-Julien Rojer, cei doi fiind favoriții cu nr. 12, și s-au calificat în sferturile de finală după o victorie foarte valoroasă, 6-4, 6-3, cu capii de serie nr. 6, Ivan Dodig (CRO) / Marcel Granollers (SPA).
Cu același scor a câștigat Horia, și partenera sa de dublu mixt, Coco Vandeweghe (SUA) în fața perecheuu Yung-Jan Chan (TPE) / Nenad Zimonjic (SRB) .
În faza sferturilor de finală Horia și Coco vor juca împotriva perechii Timea Babos (HUN) / Bruno Soares (BRA), favoriții cu nr. 4, care au trecut în turul 2 de compatrioata noastră, Raluca Olaru, care a făcut pereche cu croatul Nikola Mektic.
Tot în optimile de finală a pierdut și Sorana Cîrstea, în proba de dublu feminin, probă în care a făcut pereche cu o jucătoare din Spania, Sara Sorribes Tormo. Cele două au fost învinse după un meci incredibil, cu 6-2, 3-6, 7-6(2), de favoritele nr. 4, Sania Mirza(IND)/Shuai Peng(CHN).
În această seară, în jurul orei 21, ora României, Monica Niculescu și partenera sa de dublu, Su-Wei Hsieh, din Taipei, joacă pentru un loc în proba de dublu feminin, adversare fiindu-le Timea Babos(HUN)/Andrea Hlavackova(CZE).