Austria - România 2-0, după prima zi a întâlnirii de Cupa Davis de la Wels

15.09.2017

Prima zi a întâlnirii de Cupa Davis de la Wels, cu Austria, din primul tur al play-off-ului pentru menținerea în Grupa I, zona Europa/Africa a Cupei Davis, s-a terminat cu două victorii pentru gazde, favorite pe hârtie înaintea acestor partide.

Primul pe teren a intrat Dragoș Dima, nr. 1 din echipa României, pentru disputa lui cu Gerald Melzer, clasat cu mai bine de 360 de poziții mai sus în clasamentul ATP.

Primele două seturi au fost la discreția austriacului, care a ajuns repede la 2-0 după 6-1 și 6-1 în nici 50 de minute. Setul trei a fost și cel mai echilibrat al meciului, Dragoș Dima fiind mereu la conducerea lui. S-a mers cap la cap până la 4-3 pentru compatriotul nostru care reușește break-ul decisiv în game-ul opt și închide setul cu 6-3.

Setul patru, din păcate, câștigat de Melzer în mai puțin de jumătate de oră, a adus primul punct pentru Austria. Așadar, Gerald Melzer - Dragoș Dima 6-1, 6-1, 3-6, 6-1.

Meciul doi al zilei, cel care a umplut și tribunele arenei din Wels, i-a adus pe teren pe nr. 1 al Austriei, Dominic Thiem, al șaptealea jucător al lumii, și pe românul Bogdan Borza, clasat cu fix 700 de locuri mai jos.

Diferența de clasament nu a fost atât de evidentă pe cât se aștepta lumea, și chiar dacă Thiem s-a impus în mai puțin de două ore cu 6-2, 6-2, 6-4, este de remarcat faptul că Borza a jucat în multe momente de la egal la egal cu un jucător de Top 10 mondial, reușind chiar un break pe finalul setului trei.

Sâmbătă, de la ora 15, ora României, în direct la Digi Sport, este programată întâlnirea de dublu dintre perechile Horia Tecău/Nicolae Frunză și Dominic Thiem/Philipp Oswald.