Irina Begu, victorie în primul tur la Australian Open, după un meci epic. Mihaela Buzărnescu, Monica Niculescu și Marius Copil au fost eliminați

15.01.2018

SURSA FOTO: Australian Open

Toți cei patru români programați să joace în prima zi la Australian Open 2018 și-au terminat meciurile și, din păcate, veștile nu sunt toate bune.
Irina Begu a început slab meciul ei cu rusoaica Ekaterina Makarova, și după nici o oră de joc era condusă cu 6-3 și 4-0. Acesta a fost momentul în care Irina și-a arătat clasa și, după o serie incredibilă de șase game-uri la rând, a egalat situația la seturi cu 6-4. "Zi lungă (dar fructuoasă) la birou pentru Irina Begu", au scris cei de la Australian Open pe contul lor de Twitter, și au mare dreptate. Setul decisiv a durat mai mult de o oră și jumătate, s-a terminat cu 8-6 în favoarea compatrioatei noastre care, după nu mai puțin de trei ore de joc se califică în turul secund, acolo unde va juca cu croata Petra Martic, prima lor întâlnire în circuitul WTA.
În același timp cu Irina a jucat și Monica Niculescu, care a stat pe teren aproape două ore, doar că ea avea să piardă meciul. A fost 6-4, 7-5 pentru Mona Barthel, din Germania, și, astfel, Monica părăsește turneul de simplu de la Australian Open 2018.
Tot în primul tur este învins și Marius Copil, singurul nostru reprezentant în turneul masculin, care a jucat doar trei seturi cu francezul Gilles Simon. Chiar dacă a reușit două break-uri, Marius și-a pierdut serviciul de cinci ori, de unde și scorul favorabil jucătorului francez: 7-5, 6-4, 6-3.
În fine, în sesiunea de seară, a intrat pe teren și Mihaela Buzărnescu, pentru un meci greu împotriva danezei Caroline Wozniacki.
A fost 6-2, 6-3 pentru Caroline după 70 de minute de joc, și după un meci în care Mihaela a arătat de câteva ori că a meritat să joace finala de la Hobart, că este vorba despre valoare și nu doar o întâmplare.