Romania si Ucraina, la egalitate dupa prima zi

07.05.2010

Bucuresti, 7 mai. Reprezentativele Romaniei si Ucrainei se afla la egalitate, 1-1, dupa prima zi a intalnirii de Cupa Davis contand pentru turul 2 al Grupei I, Zona euro-africana. Dupa ce Victor Hanescu a castigat meciul impotriva lui Illya Marchenko, scor 7-6/1, 7-5, 6-4, Adrian Ungur a pierdut contra lui Sergiy Stakhovsky, scor 2-6, 7-6/3, 5-7, 5-7.

Victor HANESCU Illya MARCHENKO
Victor Hanescu Romania vs Ucraina
Adrian UNGUR Sergiy STAKHOVSKY
Romania vs Ucraina Romania vs Ucraina

A doua partida a marcat debutul curajos al lui Adrian Ungur in echipa de Cupa Davis, pitesteanul revenind si castigand setul secund de la 1-5. “In acel moment imi ziceam ce caut eu aici, sa pierd mai repede si sa plec acasa, insa incurajarile lui Andrei si ale publicului au contat enorm in revenirea mea”, a spus Ungur. Singurul lucru pe care si l-a reprosat jucatorul roman a fost mingea de set irosita in mansa a treia, la 5-4.

Liderul Ucrainei, Sergiy Stakhovsky a reactionat la adresa publicului intr-un moment in care Ungur era pe val, reusind sa-l scoata din ritm. “Nu m-am enervat, dar din tribuna se strigau niste insulte intre primul si al doilea serviciu, care, pana la urma, m-au infierbantat si mai tare”, a declarat Stakhovsky. “M-a deranjat putin faptul ca intrerupea tot timpul jocul. Mi-am pierdut concentrarea, m-a pacalit, ca sa zic asa”, a reactionat Ungur, intarit de capitanul-nejucator Andrei Pavel: ”In unele turnee, eu am patit-o si de zece ori mai rau. La Zagreb, in Cupa Davis, au aruncat si cu monezi in noi. Stakhovsky a avut o reactie exagerata”.

Capitanul-nejucator Andrei Pavel se asteapta la o intalnirea incinsa pana la final. “Mi se pare un meci foarte echilibrat. Sunt foarte mandru de amandoi. Victor nu a facut un meci extraordinar, dar si-a aratat valoarea, iar pentru Adrian am un respect foarte mare, a luptat pana la ultima minge. Intalnirea Romania – Ucraina continua maine, de la ora 12:00, cu meciul de dublu. Perechile anuntate sunt Copil/Tecau – Stakhovsky/Bubka, insa componenta lor poate fi modificata de catre capitanii celor doua echipe pana cu o ora inaintea inceperii partidei.