Alexia Todoni și Alin Fătu au câștigat Campionatul Național Individual de Vară U14 de la Cluj-Napoca

19.05.2018

Disputat la Cluj-Napoca, pe terenurile frumoasei baze a CS Winners Tennis Club, Campionatul Național Individual de Vară U14 a adunat la start pe cei mai buni jucători ai României la această categorie de vârstă, mulți dintre ei urmând a participa și la puternicul turneu Tennis Europe, "Dr. Oetker Junior Trophy", de la Centrul Național de Tenis din București.

Revenind la Campionatul Național Individual de Vară U14 de la Cluj-Napoca, nu putem să nu remarcăm și cele câteva mici surprize din acest an.

Astfel, în turneul de simplu al fetelor, campioană este Alexia Anca Todoni, de la CSM Timișoara, cap de serie nr. 1, dar ea a câștigat titlul după ce a trecut cu 6-0, 6-3 de Briana Szabo, reprezentând clubul gazdă, o jucătoare care nu se afla printre favorite.

În meciul pentru medalia de bronz, Alessia Popescu, de la CS Dinamo București, s-a impus cu un categoric 6-0, 6-1 în fața jucătoarei de la CS Marc Tenis, Alexia Lavinia Puiac.

O mică surpriză și în turneul de simplu al băieților, în care, în finală, s-au întâlnit favoriții 3 și 4, cei care, în semifinale, au eliminat primii doi capi de serie.

Astfel, în ultimul act, Alin Mihai Fătu (nr. 3), de la AS Tenis Club București, a dispus cu 6-2, 7-5 de Mihai Alexandru Coman (nr. 4) de la CSM Craiova. În finala mică, una mult mai disputată, s-a impus Andrei Voican, de la CS Târgoviște, cap de serie 2, care a trecut cu 6-1, 4-6, 7-5 de nr. 1, Dragoș Cazacu, de la CS Știința Constanța.

Campioană la simplu, Alexia Todoni s-a impus și la dublu, probă în care a făcut pereche cu Floriana Popovici de la CSM Oradea. Favoritele nr. 1 nu au avut nicio emoție în finală, pe care au câștigat-o cu un confortabil 6-0, 6-2 în fața favoritelor nr. 4, Alessia Popescu/Briana Szabo. Medaliile de bronz au fost adjudecate de favoritele nr. 3, Daniela Bereanu (CSM Reșița)/Alexia Puiac, cele care au beneficiat de abandonul perechii Sofia Ciobica (CS Sport 4 Fun Timișoara)/Cara Maria Mester (CS Marc Tenis).

În turneul de dublu al băieților campioni sunt Mihai ALexandru Coman și Andrei Voican, favoriții 2 ai probei, care au trecut cu 6-4, 6-0 de favoriții nr. 3, Mihai Viorel Lungu și Zsoltan Teszari, ambii de la CSM Oradea.
În fine, în meciul pentru medaliile de bronz s-a impus perechea Dragoș Cazacu/Alin Fătu, principalii favoriți ai turneului, care au trecut cu 6-4, 4-6, 10-5 de favoriții nr. 4, Alexandru Giurea (CSS Petroșani)/Eric-Davis Verdeș (CSM Zalău).