Alexia Mărginean și Luca Preda au câștigat Campionatul Național Individual de Vară U12

18.06.2018

Centrul Național de Tenis din cadrul FRT a găzduit ediția 2018 a Campionatului Național Individual de Vară U12, una foarte puternică, la care au participat cei mai buni jucători din România la această categorie de vârstă.
Iar cei mai buni jucători, în turneele de simplu, respectiv favoriții nr. 1 în turneul fetelor și cel al băieților, sunt iși campionii din acest an.

Alexia Iulia Mărginean, de la Asociația TC Sun Alba Iulia, a întâlnit-o în finală pe favorita nr. 2, Elena Ruxandra Bertea, de la CS Fortuna Brăila, de care a dispus cu 6-3, 6-0. În finala pentru medalia de bronz s-a impus, cu 6-4, 6-4, Eva-Maria Ionescu, de la AS Tenis Club Curtea de Argeș, cap de serie nr. 4, , în fața favoritei nr. 3, AS CS AS Club Politehnica.

Cap de serie nr. 1 în turneul de simplu al băieților, Luca Preda, de la CS Samtronic Constanța, a recuperat după ce a pierdut primul set și s-a impus cu 2-6, 6-2, 6-2 fața favoritului nr. 2, Teodor Călin Știrbu, de la AS Tenis Club București. În meciul pentru locul 3, Gabriel Ghețu, de la Viva Tenis Club Galați, cap de serie nr. 4, l-a învins cu 7-5, 6-2 pe colegul lui de club, cap de serie nr. 3, David Cristian Carteputredă.

Alexia Iulia Mărginean și Elena Ruxandra Bertea, finalistele din turneul de simplu al fetelor, au făcut echipă în turneul de dublu , în care au fost favoritele nr. 1, dar campioanele din acest an sunt Sofia Maria Bărbulescu, de la ACS Academia de Tenis Herăstrău, și Eva-Maria Ionescu , favoritele nr. 2, care s-au impus cu 6-4, 0-6, 10-7. Meciul pentru medalile de bronz nu s-a mai jucat, perechea Daria Ștefania Glogor(CS Mova Alba Iulia)/Anamaria Federica Oana(CS Universitar Tg. Mureș) a beneficiat de abandonul perechii Alessia Florea(Viva Tenis Club Galați)/Andrada Komarov(LPS-CSS Constanța).

În turneul de dublu al băieților în finala de dublu s-au întâlnit cei patru semifinaliști din turneul de simplu, campioni fiind Gabriel Ghețu și David Cristian Carteputredă, cap de seri e nr. 2, care au trecut cu 4-6, 7-6(4), 11-9, de favoriții nr. 1, Luca Preda/Călin Știrbu. Finala mică a fost câștigată cu 6-2, 6-3 de perechea Tudor Popovici(ACS Nitech)/Radu Țurcanu(TC Victor Hănescu), în finala cu Cezar-Ștefan Bentzel(CSS Făgăraș)/Adrian Matei Nedelcu(TC Enache).