CSA Steaua și CSM Craiova au câștigat Campionatul Național pe Echipe U14

06.09.2018

Oganizat de Fedeeația Română de Tenis, la Centrul Național de Tenis, Campionatul Național pe Echipe U14, ediția 2018, a adunat la start mulți jucători valoroși, componenți ai Loturilor Naționale ale României, pentru un campionat foarte disputat.

În turneul fetelor cea mai puternică echipă s-a dovedit a fi CSA Steaua București (Alexandra Petric, Vanessa Popa Teiusanu, Mara Gae și Diana Ilie, însoțite de căpitanul-nejucător Daniela Paval) care a învins cu 4-1 pe CSM Oradea (Alexia Anca Todoni (protocol CSM Timișoara), Floriana Popovici, Patricia Georgiana Goina, Anamaria Coroiu, Samira Bouanane și Maya Cherecheș, căpitan nejucător - Ionuț Mihai Hodișan), și, de fiecare dată cu 5-0, pe Tenis Club București (Sonia Lukacs, Iris Neacșu, Ioana Alexandrescu și Alexandra Fartescu, căpitan nejucător - Florin Colibășanu), respectiv ACS Tennis Team București (Anamaria Alexandra Constantin, Thimeea Emanuela Petre, Maria Otilia Niculae, Maria Elena Bobocea și Eva Constanta Preoteasa, însoțite de Niculae Liviu Manuel - căpitan nejucător).

Locul 2 în clasamentul final a fost ocupat de CSM Oradea, cu două victorii în trei meciuri, de două ori 5-0 cu Tenis Club București și ACS Tennis Team București, podiumul fiind completat de ACS Tennis Team, care a învins cu 3-2 pe Tenis Club București.

Premierea fetelor a fost făcută de antrenorul federal Alex Dedu, director de turneu, și de Raluca Băcescu, arbitrul principal al CNE U14.

Tot cu trei victorii din trei meciuri a fost câștigat și turneul băieților, echipa CSM Craiova (Mihai Alexandru Coman, Robert Ionuț Guna, Andrei Voican - protocol CS Târgoviște, Danid Manu și Liviu Popîrlan - căpitan nejucător, Alexandru Banciu) reușind să treacă cu 3-1 de Tenis Club București 1 (Alin Fătu, Dario Ciobotaru, Dragoș Cazacu, David Gheorghe, Bogdan Pecupescu și Baran Soyler, căpitan nejucător - Florin Colibășanu), cu 5-0 de ACS Tennis Team Performance (Cristian Mereuță, Alin Ștefan Butnaru, Rareș Golescu și Filip Gabiel Bara - căpitan-nejucător, Cătălin Micula) și cu 4-1 de Tenis Club București 2 (David Moldoveanu, Radu Florea, Călin Știrbu, Maximilien Kohler, Vladimir Grințescu și Traian Petrică, respectiv Florin Colibășanu - căpitan-nejucător).

Pe locul 2 în clasamentul general au terminat cei de la Tenis Club București 1, care au câștigat două din cele trei întâlniri, 5-0 cu ASC Tennis Team Perfrormance și cu Tenis Club București 2, iar pe locul trei s-a clasat Tenis Club Bucureli 2, 3-2 cu ACS Tennis Team Performance.

Premierea în turneul băieșilor a fost făcută de antrenorul federal Alex Dedu, director de turneu, și de arbitrii Sebastian Sofronie și Răzvan Dinicoiu.