Venit din calificări, germanul Lucas Gerch câștigă Trofeul Municipiului Iaşi. Românii Vasile Antonescu și Petru-Alexandru Luncanu au pierdut finala de dublu

16.09.2018

Sâmbătă şi duminică, pe 15 şi 16 septembrie 2018, arenele CFR Iaşi au găzduit ultimele trei partide din cadrul turneului "Trofeul Municipiului Iaşi" la tenis masculin. În careul de aşi al competiţiei nu a fost însă prezent nici un român, Călin Manda şi Vasile Antonescu fiind eliminaţi în sferturile de finală.

Sâmbătă, în semifinale, am consemnat: Lucas Gerch (Germania, venit din calificări) - Maxime Pauwels (Belgia, nr. 3) 7-5, 6-4 şi Kirill Kivattsev (Rusia) - Juan Bautista Otegui (Argentina) 7-6 (8), 7-5.
Duminică, 16 septembrie, în finala probei de simplu de la arenele CFR Iaşi, în turneul cu premii totale de 15.000 dolari, turneu înscris în calendarul mondial ITF, tribuna de la terenul 1 "Ilie Năstase" a fost arhiplină, fanii tenisului de câmp stând şi în picioare.
După o finală de vis, germanul Lucas Gerch l-a învins pe rusul Kirill Kivattsev cu scorul de 6-4, 6-2 şi a cucerit primul său trofeu internaţional din carieră! Evoluţia scorului, în duelul Gerch - Kivattsev, a fost următoarea: 1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 4-4, 5-4, 6-4 (setul I), respectiv 0-2, 6-2 (setul al II-lea).
În setul al doilea a fost de fapt ca la... volei, atunci când se spune că cine conduce cu 2-0 la seturi şi nu câştigă, pierde cu 3-2, de data aceasta, la tenis, a fost 6-2 pentru germanul de 23 ani Lucas Gerch, clasat pe locul 1592 ATP înaintea finalei de la Iaşi. Iată că, venit din calificări, Lucas Gerch a reuşit marea sa performanţă la arenele CFR Iaşi, după ce, anul acesta, a mai participat la turnee ITF în România (la Braşov), Germania, Cehia, Israel şi Egipt. La Iaşi, Lucas Gerch a avut 7 victorii consecutive, două în calificări şi cinci pe tabloul principal al probei de simplu.
"Sunt fericit după acest meci final şi după acest succes. Îmi voi aduce aminte toată viaţa de primul meu succes într-un turneu futures, care a avut loc aici, la Iaşi, în România! Îl felicit şi pe adversarul meu din această finală, Kirill Kivattsev, pentru jocul prestat. Mulţumesc organizatorilor şi sponsorilor acestui turneu, găzduit de frumosul oraş Iaşi. Voi reveni cu mare plăcere la arenele CFR Iaşi, la turneele de tenis din calendarul ITF", ne-a declarat învingătorul Lucas Gerch, cel care, la finalul turneului ITF de la Iaşi a încasat un premiu impozabil de 2.160 dolari şi a cucerit 18 puncte în clasamentul mondial ATP.
La festivitatea de premiere care a urmat şi care a fost coordonată de directorul sportiv şi ofiţerul de presă Dan Teodorescu (de CS CFR Iaşi) au participat Eduard Spiţă (vicepreşedintele CS CFR Iaşi), Vasile Botezatu (administratorul bazei sportive CFR Iaşi), supervisorul ITF Andrei Bardan, arbitrul de scaun Mihai Dumitrescu (cu mulţumiri din partea organizatorilor pentru întreaga carieră), Ionel Popa (din partea Primăriei Municipiului Iaşi), Vergil Aghion (directorul turneului), Gabriel Teodorescu (9 ani, un mare fan al sportului alb şi un posibil viitor cronicar sportiv), cât şi copiii de mingi Tudor Amititeloaie, David Galan, Sabin Onufriciuc, David Miron, Tudor Fleşner, Ştefan Cristea, Alexia Iacob, Delia Iosub, Rareş Cantoriu, Elena Aghion, Lucian Andrei şi Tudor Honceriu.
Au fost oferite trofee, diplome de excelenţă şi alte premii sportive, din partea firmei RODOTEX Iaşi, Primăriei Municipiului Iaşi, DJST Iaşi şi CS CFR Iaşi pentru cei doi finalişti, arbitrului Mihai Dumitrescu, supervisorului ITF Andrei Bardan, Primăriei Comunei Ciurea.
Fotografia de grup şi autografele oferite de cei doi finalişti copiilor prezenţi la marea finală au încununat o frumoasă zi sportivă la arenele de tenis CFR Iaşi.

Vă reamintim că, în finala probei de dublu, disputată vineri după-amiază, pe 14 septembrie 2018, am consemnat: Franco Emanuel Egea / Gabriel Alejandro Hidalgo (Argentina) [nr. 1] - Vasile Antonescu / Petru-Alexandru Luncanu (România) [nr. 2] 6-2, 6-2.
Să sperăm că, în 2019, turneul masculin ITF "Trofeul Municipiului Iaşi" va continua la arenele CFR Iaşi, acolo unde va putea reveni în scenă şi turneul internaţional feminin cu acelaşi nume.