UPDATE. Filip Jianu, o nouă victorie categorică și calificare în sferturile de finală la Australian Open. Juniorul român s-a calificat în semifinale la dublu

23.01.2019

UPDATE: Calificat în sferturi la simplu, Filip Jianu a jucat în sferturi și la dublu, reușind o nouă victorie în stilu-i consacrat: în doar două seturi și în puțin peste de o oră de joc.

Jianu și spaniolul Nicolas Alvarez Varona, favoriții nr. 2, au trecut cu 6-4, 6-4, de perechea din Australia, T. Schoolkate/D. Sweeny.

Parcurs perfect pentru Filip Cristian Jianu, cel mai bun junior din România, la Australian Open, în turneul rezervat juniorilor. Compatriotul nostru nu a pierdut niciun set în turneul de simplu, iar azi a reușit să se califice în sferturile de finală după un meci care a durat doar 62 de minute. Filip a trecut cu 7-5, 6-3, de americanul Toby Kodat. Cap de serie nr. 4, Filip joacă în sferturile de finală împotriva unui alt american, favoritul nr. 9, Cannon Kingsley.