David Gheorghe, dublu campion în Turcia, la un turneu Tennis Europe de Categoria 2

10.07.2019

David Alexandru Gheorghe, jucătorul celor de la Tenis Club București, a reușit o evoluție impecabilă în Turcia, la Ankara, acolo unde a câștigat "Hitit Cup", turneu de Categoria 2 din Circuitul Tennis Europe rezervat jucătorilor U14.
Compatriotul nostru a fost favoritul nr. 3 al turneului de simplu, postură din care a jucat finala cu favoritul nr. 1, italianul Matteo Covato. Ultimul meci al acestui turneunu i-a pus deloc probleme românului nostru, pentru că David a încheiat conturile în doar două seturi, 6-3, 6-4.

În proba de dublu a aceluiași turneu, David a făcut pereche cu un jucător din Rusia, Dmitry Bessonov, cei doi fiind desemnați principalii favoriți, statut pe care l-au respectat cu brio. David și Dmitry nu au pierdut niciun set în drumul lor spre titlu, iar finala a fost o simplă formalitate: 6-0, 6-2, cu perechea turcă Doruk Turknas/Dora Deniz Yorgancioglu.