Alexia Mărginean și Gabriel Ghețu au câștigat Selecția Națională U13 a FRT

25.10.2019

Alexia Iulia Mărginean și Gabriel Ghețu, cei doi jucători de la CS Dinamo București, au câștigat Selecția Națională U13 din acest an, organizată de FRT la Centrul Național de Tenis.

Finala din concursul fetelor, una în care s-au întâlnit două jucătoare de mâna stângă, a fost dominată autoritar de Alexia Mărginean, care a trecut de Eva-Maria Ionescu, de la AS Tenis Club Curtea de Argeș, cu 6-0, 6-1, ca o revanșă după ce, în faza grupelor, Eva a fost cea care câștigase, cu 6-4, 2-6, 6-2.

În fnala mică, pentru locul 3, Alexia Shara Iancu, de la CSS Ploiești, s-a impus tot în două seturi, 6-3, 6-2, în fața Andradei Komarov, de la Asoc. TC Victor Hănescu.

Finala mare a băieților, spre deosebire de cea din turneul fetelor, a fost una extrem de lungă și foarte disputată.

După trei seturi intense, 7-6(4), 1-6, 7-6(5), cel care s-a impus a fost Gabriel Ghețu în fața lui Teodor Călin Știrbu, de la ATC Elite Tg. Jiu.

Mihnea Maftei, de la CSM Dunărea Galați, a ocupat locul 3 fără să mai joace, beneficiind de abandonul adversarului său din finala mica, Luca Preda, de la Asoc. TC Bright Constanța.