04.12.2019
Perioada 29 noiembrie -1 decembrie a fost una specială pentru micii tenismeni Tenis10FRT & Teens din toată țara concurenții adunându-se la Brașov dornici să ia startul și să triumfe la una dintre categoriile Turneului Campionilor:
Roșu Starter (echipe);
Roșu Challenger (individual);
Portocaliu Starter (echipe)
Portocaliu Challenger (individual)
Verde Starter (individual);
Verde Challenger Băieți & Fete;
Tennis Teens Galben (dublu);
Tennis Teens Albastru (individual).
Festivitatea de deschidere a acelui mai mare eveniment Tenis10 din țară s-a desfășurat în Mall-ul Coresi Shopping Resort din Brașov, având ca invitați speciali pe dl. Dumitru Haradau și pe jucătoarea WTA Patricia Tig. Patricia i-a încântat pe micuții tenismeni, părinți și susținători atât pe scenă, povestind experiențele sportive cele mai însemnate, cât și făcând schimburi de mingi pe terenul de minitenis amplasat în preajma scenei din Mall. După a urmat, bineînțeles, o ploaie de poze și autografe.
Turneul propriu-zis s-a desfășurat în weekend-ul 30 noiembrie și 01 decembrie la care au luat startul peste 150 de participanți în 2 baze sportive din orașul de la poalele Tâmpei: Tenis Arena & Clubul Dinamo Brașov însumând:
-54 de meciuri (Roșu Starter-echipe);
-26 meciuri (Roșu Challenger);
-54 meciuri (Portocaliu Starter);
-45 meciuri (Portocaliu Challenger);
-42 meciuri (Verde Starter);
-20 meciuri (Verde Challenger Fete);
-48 meciuri (Verde Challenger Băieți);
-10 meciuri (Teens Galben Dublu);
-32 meciuri (Teens Albastru).
Un total de 331 de partide de tenis pentru copii între 5-14ani.
Iată podiumul:
Roșu Starter
Locul 1 Echipa Lupilor: Lupu Ionel; Maftei Alexie, Radion David-Fălticeni, ACS Nada Florilor
Locul 2 Echipa Zimbrilor: Lazniuc Alexandru; Solcanu Nicolas; Benea Emanuel-Fălticeni, ACS Nadă Florilor
Locul 3 Echipa Leilor: Caraulasu Ana, David Staicu, Matei Oana- Brașov-Cristian, CS Cetate Râșnov
Roșu Challenger
Locul 1 Filipciuc Denis- Fălticeni- ACS Nada Florilor
Locul 2 Sămăchișă Cristian- Fălticeni- ACS Nada Florilor
Locul 3 Mitocaru Daniel- Fălticeni- ACS Nada Florilor
Cel mai tehnic jucător: Rotariu Luca
Cel mai tactic jucător: Filipciuc Denis
Cel mai fair-play jucător: Brăneanu Natalia
Portocaliu Starter
Locul 1 Echipa Șoimilor: Stan Sara, Coman Iasmina, Vasiliu Luca -Fălticeni- ACS Nada Florilor
Locul 2 Echipa Jaguarilor: Matei Staicu, Susu Valer, Puia Ștefan- Brașov-Cristian, CS EOS
Locul 3 Echipa Veverițelor: Tibor Maria, Pulpa Alessia, Daniliuc Patricia-Brașov, CS Dinamo Brașov
Portocaliu Challenger
Locul 1 Aciubotaritei Cristian-Fălticeni- ACS Nada Florilo
Locul 2 Lupascu Ștefan-ACS Comanesti-Moinesti
Locul 3 Gheorghe Ciprian-Craiova
Verde Starter
Locul 1 Beleaua Andrei-Brașov
Locul 2 Eduard Mureșan-Brașov- CS Lechner Tennis School
Locul 3 Titilincu Adelina-Brașov
Verde Challenger Fete
Locul 1 Pienariu Giulia-Sebeș-CS MOVA
Locul 2 Sara Sitar-Baia Mare
Locul 3 Soos Inez-Brașov-CS Lechner Tennis School
Cea mai tehnică jucătoare: Soos Inez
Cea mai tactică jucătoare: Miclea Sorina
Cea mai fair-play jucătoare: Stoica Teodora
Verde Challenger Masculin
Locul 1 Andrei Timaru-Constanța- CS TDC
Locul 2 Cuc Andrei-București- CS TC Champion
Locul 3 Marinas Radu-Brașov-CS Dinamo
Cel mai tehnic jucător: Ratiu Darius- Tg. Mureș
Cel mai tactic jucător: Marinas Radu-Brașov
Cel mai fairplay jucător:Todoran Alexandru
Teens Galben Dublu
Locul 1: Răileanu G.-Dorobanțu D.-ASCO Zărnești
Locul 2: Marinas R.- Pienaru G.
Locul 3: Langas A.- Nedelcu A.-Brașov
Teens Albastru
Locul 1: Dragomir Eduard, Brașov- CS Vaideanu
Locul 2: Burlacu Matei, Brașov-CSS Făgăraș
Locul 3: Răileanu George,-ASCO Zărnești
Cel mai tehnic jucător: Radu Scortea
Cel mai tactic jucător: Mirica Rebeca
Cel mai fair-play jucător: Nedelcu Andrei
Mulțumim tuturor celor prezenți și în special părinților implicați pentru organizarea acestui turneu deosebit!
Director turneu: Ferry Lechner