Echipa națională U12 de băieți a României a câștigat ”Nations Cup - European Games of Tennis 2020”. Locul 2 pentru băieții de la U14, și de două ori locul 3 pentru fetele de la U12 și U14

20.09.2020

Echipele Naționale U12 și U14, fete și băieți, ale României, au încheiat toate pe podium întrecerea din Cehia, de la Most.

”Nations Cup  - European Games of Tennis 2020” a fost cel mai puternic turneu internațional din acest an pentru echipe naționale, cea mai bună performanță pentru România diind reușită de băieții de la U12.

Aceștia au învins puternica echipă a țării gazdă, Cehia, cu 2-1, întîlnirea fiind reeditată și în finala de la U14. De data aceasta cehii s-au impus cu 3-0, iar Naționala U14 de băieți a României a ocupat locul 2 în final.

În turneele fetlor, România a jucat de fiecare dată pentru locul 3, și de fiecare dată a câștigat.

Fetele noastre de la U12 s-au impus cu 3-0 în fața Bulgariei, în timp ce Naționala de fete U14 a câștigat tot cu 3-0 întâlnirea cu Polonia.

MITRZAK Aleksandra - BERTEA Ruxandra 0-6, 1-6

Ĺšrutwa / Paszun -  IANCU / CIRSTEA 4-6, 3-6.

Condusă de antrenorul Adrian Marcu, delegația României pentru această competiției a avut următoarea componență:

Fete 12 ani

1. Alexia Ioana Tatu
2. Dragnea Sara Maria
3. Muntean Eva
4. Minculescu Mateea

Antrenor: Gabriel Caloian