Eva-Maria Ionescu și Gabriel Ghețu au câștigat Selecția Națională U13 a FRT

23.10.2020

Cei mai buni jucători de 13 ani din România, precum și câțiva dintre cei mai buni jucători U12 din țara noastră, au participat pe terenurile de hard din cadrul Centrului Național de Tenis al FRT la Selecția Națională U13.

După o săptămână de tenis de cea mai bună calitate avem și numele câștigătorilor ediției din acest an: Eva-Maria Ionescu și Gabriel Ghețu.

Astfel, în turneul fetelor, Eva-Maria Ionescu, de la Tenis Club Curtea de Argeș, s-a impus în finală cu 6-4, 6-4, în fața Andradei Komarov, de la LPS Mircea Eliade București.

Podiumul a fost completat de Maria Federica Oană, de la CS Universitar Târgu Mureș, care a trecut cu 6-4, 6-3, de Iris Zbrancă, de la LPS-CSS Constanța.

GĂSIȚI AICI CLASAMENTUL FINAL AL FETELOR

Finala de simplu a băieților s-a jucat între doi reprezentanți ai Clubului Sportiv Dinamo București.

Câștigător avea să fie Gabriel Ghețu, care a trecut cu 6-3, 6-4, de David Carteuptredă.

În finala mică, pentru locul 3, Rareș Pieleanu, de la Asoc. Tenis Club Victor Hănescu, s-a impus cu 6-1, 6-2, în fața lui Tudor Țibelea, de la Daimon Sport Club București.