Eva Maria Ionescu, medalie de argint la "Tennis Europe Junior Masters 2021”

16.10.2021

Monte-Carlo a găzduit ediția 2021 a "Tennis Europe Junior Masters" U14 și U16, turneu care adună la start pe cei mai buni opt jucători și opt jucătoare din Europa la cele două categorii de vârstă.

România a fost reprezentată în turneul U14 al fetelor de Eva Maria Ionescu, de la AS Tenis Club Curtea de Argeș, locul 1 în România la U14, și cap de serie nr. 4 în turneul final.

Compatrioata noastră a jucat finala probei de simplu după o victorie în trei seturi în sferturile de finală, 6-3, 5-7, 6-2 cu rusoaica Maria Golovina, și după o victorie foarte importantă în semifinale, 7-6(6), 2-6, 7-6(4) cu favorita nr. 1 a turneului, Alena Kovackova, din Cehia.

În finală, afectată și de efortul depus în primele două meciuri, Eva a fost învinsă de favorita nr. 3, o altă jucătoare din Cehia, Laura Samsonova, care s-a impus cu 6-4, 6-4.