Matei Todoran a câștigat turneul Tennis Europe U14 de la Roehampton (Marea Britanie); Andreea Soare a jucat finala

16.06.2022

Succes remarcabil pentru tânărul jucător clujean Matei Todoran, care a câștigat turneul Tennis Europe U 14, de la Roehampton (Londra), fără să cedeze vreun set. Ca urmare a acestui triumf, sportivului legitimat la Clubul Sportiv Transilvania 2010 din Cluj-Napoca i-a fost oferită invitația de a juca la Wimbledon juniori U14!

Matei Todoran, favoritul numărul 1 al turneului, și-a respectat statutul și s-a impus, pe rând, în fața următorilor jucători: 6-2, 6-2 cu Josuha Craze (Marea Britanie), 6-3, 7-6(6) cu Ferdinand Livet Novkrichka (Franța), 6-2, 6-4 cu Liam Channdon (Marea Britanie), 6-0, 6-3 cu Svit Suljic (Slovenia) în semifinale și cu 6-3, 6-1 în finală, în fața austriacului Maximilian Heidlmair.

La feminin, Andreea Diana Soare (CS Medgidia), favorita nr. 6, a jucat finala aceluiași turneu (primind și ea invitația de a juca în turneul de la Wimbledon juniori U14), cedând în fața sportivei britanice Mika Stojsavljevici, cu scorul 6-4, 6-0, cea care a eliminat-o, în primul tur, pe favorita nr. 2, Luna Vujovic, din Serbia, cu 6-4, 6-2.

În primele două tururi, Andreea Soare a eliminat două sportive din Marea Britanie, pe Anya Mae Taylor, cu 6-4, 6-3 și pe Leticia Romanova, cu 7-6(1), 2-6, 6-4. În sferturile de finală a trecut de favorita nr. 3 a turneului, Angelica Sana, scor 6-4, 6-3, iar în semifinale a eliminat-o chiar pe favorita nr. 1 a turneului, V. Sekerkova, cu 6-3, 7-6(1).