Irina Begu, semifinală la Adelaide International 1, turneu WTA 500 din Australia

07.01.2023

Irina Camelia Begu s-a oprit în semifinale la turneul Adelaide International 1, de categorie WTA 500, din Australia, fiind învinsă de favorita 2, Aryna Sabalenka (Belarus), locul 5 WTA, scor 6-3, 6-2, după un meci care a durat o oră şi 18 minute.

Câștigătoare în luna septembrie a anului trecut a primei ediții a turneului Țiriac Foundation Trophy, care a avut loc la Centrul Național de Tenis din București și ocupantă a locului 34 în clasamentul mondial, Begu va primi 185 de puncte WTA și va urca șase locuri în ierarhia mondială, până pe locul 28.

Irina Begu a avut o săptămână excelentă în Australia, în care le-a eliminat pe Shelby Rogers (SUA, 47 WTA) în primul tur, după ce a revenit spectaculos de la set și break pentru adversară, scor 3-6, 7-6(5), 6-1, apoi a învins-o fără drept de apel pe Jelena Ostapenko (Letonia, 18 WTA), cu 6-3, 6-0, iar în sferturi a dispus de Veronika Kudermetova (Rusia, 9 WTA), scor 7-5, 6-4.