Circuitul Național FRT de 14 ani - Cupa Politehnica și-a desemnat câștigătorii

23.03.2023

Turneul Circuitul Național FRT - Cupa Politehnica, rezervata categoriei de varsta 14 ani, care a avut loc în perioada 10-15 martie 2023, și-a desemnat câștigătorii.

La simplu băieți, victoria a revenit lui Dorin Darius (LPS Mircea Eliade), care l-a învins în finală pe principalul favorit, Andrei Radu (CS Tenis Club Champion București), în trei seturi, scor 3-6, 7-5, 6-3.

La simplu fete, s-a impus favorita numărul 1, Maria Valentina Pop (AS CS AS Club Politehnica), care a trecut în finală de Alexia Maria Brabete (CSM Alexandria), cu un dublu 6-4.

La dublu băieți, victoria a fost obținută de Șerban Rus Apan (Asociația Club Sportiv Orizont)/Erich Andrei Pop (ACS Florin Mergea Tennis Academy), care au trecut în finală de Albert Ionuț Pipie (CS Tenis Prim București)/Darius Dorin (LPS Mircea Eliade București).

La dublu fete, a câștigat perechea Veronica Cervac/Ruxandra David (ambele de la CS Tenis Club Champion București), cele doua învingand în finală favoritele 1, Maria Valentina Pop/Ayanna Maria Mitu (ambele de la AS CS AS Club Politehnica), cu 6-7(4), 7-5, 11-9.

Arbitrul principal al turneului a fost Răzvan Dinicoiu.