Giulia Safina Popa și Laurențiu Badea au câștigat Selecția Națională U14 din aprilie 2023

22.04.2023

Centrul Național de Tenis din cadrul FRT a găzduit, în perioada 18-21 aprilie 2023, partidele contând pentru Selecția Națională la categoria 14 ani. La festivitatea de premiere a fost prezent și președintele Federației Române de Tenis, Dl. George Cosac.

La fete, victoria a revenit sportivei Giulia Safina Popa (CSM Oradea), care a învins-o în finală pe Ioana Ștefania Boian (ACS Tennis Team București), cu scorul de 6-1, 6-2, locul al treilea revenind jucătoarei Andreea Olariu (CS Sport 4 Fun Timișoara).

De remarcat faptul că Giulia Safina Popa nu a pierdut niciun set cedând cel mult 3 game-uri pe joc!

La băieți, s-a impus Laurențiu Badea (CS Major București), care a confirmat astfel poziția de lider al Clasamentului Național U14.

Pe parcursul turneului, Laurențiu Badea nu a cedat niciun set, impunându-se în finală cu 6-2, 6-0 în fața lui Andrei Radu (CS Tenis Club Champion București), favoritul numărul 2 al turneului, pe cea de-a treia treaptă a podiumului urcând Andrei Rareș Ionescu (Daimon Sport Club București).