Campionatul Național Individual U18 și-a desemnat câștigătorii în luna mai 2023

15.05.2023

Centrul Național de Tenis din București, din cadrul Federației Române de Tenis, a găzduit, în perioada 8-13 mai 2023, Campionatul Național Individual U18. La festivitatea de premiere, de la finalul turneului, a fost prezent și Președintele Federației Române de Tenis, Dl. George Cosac.

La simplu băieți, s-a impus Luca Preda (Asociația Tenis Club Bright), care l-a învins în finală pe Rareș Pieleanu (Asociația Tenis Club Victor Hănescu), cu scorul de 6-3, 5-7, 6-4. În finala mică, Ștefan Horia Haita (Asociația Tenis Club Victor Hănescu) l-a învins cu 7-6 (8), 4-6, 6-3 pe Rareș Christian Haiduc (CS Sport 4 Fun Timișoara).

La simplu fete, campioană a devenit Sara Maria Dragnea (CS Dinamo București), care a învins-o în finală, cu 2-6, 6-4, 6-2, pe Ioana Teodora Sava (Asociația Arse Sport Club). Pe locul 3 s-a clasat Sophie Isabele Jurcă (CS Dinamo București), care a învins-o pe Andra Maria Silivaș (Asociația Tenis Club Deva), cu 4-6, 6-3, 7-6 (2).

La dublu băieți, Gabriel Ghețu (CS Dinamo București)/Rareș Teodor Pieleanu (Asociația Tenis Club Victor Hănescu) și-au adjudecat titlul de campioni, după victoria din finală în fața perechii Luca Preda (Asociația Tenis Club Bright)/Teodor Cătălin Știrbu (CSA Steaua București), cu scorul de 6-2, 6-4. Pe locul 3 s-au clasat Dragoș Bucurescu (AS Tenis Club București)/Cristian Măgureanu (Asociația Club Junior Pro Tenis), care i-au învins în finala mică pe Ștefan Horia Haita/Radu David Țurcanu (ambii de la Asociația Tenis Club Victor Hănescu), cu scoul de 1-6, 6-4, 12-10.

La dublu fete, s-au impus Anca Ștefania Sauciuc (ACS Academia de Tenis Herestrău)/Cristiana Nicoleta Todoni (CSM Timișoara), care au trecut în finală de Sofia Maria Bărbulescu (CSA Steaua București)/Andra Maria Simion (Asociația Arse Sport Club), cu 2-6, 7-5, 10-4. Locul 3 a fost ocupat de perechea Alexia Shara Iancu/Sophie Isabele Jurcă (ambele CS Dinamo București), care au trecut în finala mică de Rebeca Ceaușu (AS Club Sportiv Elite Tenis)/Eva Mihaela Croitoru (Asociația Club Sportiv Junior Pro Tenis), cu 6-2, 6-0.

La dublu mixt, Alexia Shara Iancu/Cristian Marton (CS Dinamo București) au devenit campioni după ce au trecut în finală de Briana Maria Spătaru (LPS-CSS Pitești)/Luca Mîndruț (CS Tenis Comesad Pitești), cu scorul de 6-2, 6-2. Pe locul 3 s-au clasat Maria Alessia Șerbănescu (AS Tenis Club București)/Cezar Gabriel Papoe (CS Târgoviște), care i-au învins în finala mică pe Rebeca Ceaușu (AS Club Sportiv Elite Tenis)/Cristian Mihail Măgureanu (Asociația Club Sportiv Junior Pro Tenis), cu scorul de 3-6, 7-5, 10-5.

La reușita acestui turneu și-au adus contribuția Directorul de turneu - Andrei Mlendea, arbitrul principal Răzvan Dinicoiu și arbitrii Dragoș Moisi, Răzvan Enescu, Cristi Dușa, Sorin Dumitrescu și Ștefania Gheorghe.