Sorana Cârstea, la un pas de finală în turneul WTA 1000 de la Dubai

23.02.2024

Sorana Cîrstea a fost semifinalistă în puternicul turneu WTA 1000 de la Dubai, fiind învinsă de italianca Jasmine Paolini, cu 6-2, 7-6 (8/6), azi, în semifinalele turneului din Emiratele Arabe Unite, dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari.

Cîrstea, care a irosit mai multe şanse de a duce meciul în setul decisiv, s-a înclinat după aproape două ore de joc (1 ora si 58 de minute). Sorana venea după două meciuri epuizante, cu croata Donna Vekic (2 ore și 15 minute) şi cu cehoaica Marketa Vondrousova (2 ore și 41 minute), în timp ce Paolini a beneficiat, joi, de neprezentarea adversarei sale din sferturi, kazaha Elena Rîbakina.

Paolini a câştigat şi primele sale confruntări cu Cîrstea, în 2021, în sferturi la Portoroz, cu 6-4, 4-6, 6-1, şi anul trecut în primul tur la Roland Garros, cu 7-5, 2-6, 6-2.

Sorana Cîrstea îşi va egala cea mai bună clasare din carieră, luni, când va fi publicat noul clasament WTA (locul 21), după ce a acumulat 390 de puncte WTA în urma calificării în semifinalele de la Dubai.