Câștigătorii Circuitelor Naționale FRT AQUAVIA de la Bacău, București și Bistrița

08.03.2024

S-au încheiat trei noi turnee incluse în Circuitul Național al Federației Române de Tenis by AQUAVIA.

La Circuitul National FRT Cupa Ciuntea Tennis Center, de la Mărgineni (Bacău), la simplu masculin, Preda Tudor Alexandru (CS Tenis Club Racheta Campionilor) l-a învins în finală pe Karlo Piticaru (AS Club Sportiv Tenis Nord Bucovina), cu 6-4, 6-2. La fete, Loghin Delia Maria (CSM Roman) s-a impus în fața sportivei Diaconu Anisia Gabriela (CS Atlas Galați), cu 6-2, 6-3.
La dublu masculin s-a impus perechea Preda Tudor Alexandru (CSA Steaua București) / Marc Luca Alexandru (CS Dinamo București), care a câștigat în finală cu 6-4, 6-3 în fața cuplului Dirmon Rareș Voicu (Clubul Sportiv Helios Timișoara) / Grigore Dragoș (CS Dinamo București). La dublu fete s-au impus Câmpan Ana Maria / Bujor Sara (ambele de la CS Văideanu Brașov), ele trecând în finală de Voicu Alexandra (Asociația Clubul Sportiv Marii Campioni) / Ordeanu Maria (CS Mamaia Idu), scor 4-6, 6-4, 10-4.

La Circuitul Național FRT AQUAVIA - Cupa Marii Campioni, la categoria 12 ani, victoria i-a revenit lui Văsîi William Nikolas (Tenis Club Enache) - care și-a făcut un frumos cadou cu ocazia împlinirii vârstei de 11 ani și care l-a învins în finală pe Szekely Iannis Dominic (CS Marc Tenis) cu 6-2, 6-3.

La fete, s-a impus Câmpan Ana Maria (CS Văideanu Brașov), ea învingând-o în finală pe Stoica Sofia Ioana (AS CS AS Club Politehnica), cu 6-1, 6-0.

La dublu fete, Iancu Eva (CS Olimpia București) / Ordeanu Maria (Club Sportiv Mamaia-Idu) au câștigat cu 6-1, 6-0 în fața cuplului Ciuciu Maria Alexandra (CS Dinamo București) / Iliescu Monica (CS Kofe Craiova). La dublu băieți, Andrei Simion (Sport Club Municipal Bacău) / Wessely Yovan Matei (CS Școlar 6 București) au câștigat, scor 6-1, 6-2, în fața perechii Mihăilescu Nicolas Valentin (CS Tenis Club Champion București) / Văsîi William Nikolas (Tenis Club Enache).

Primul turneu FRT al primăverii Circuitul Național FRT Aquavia - Trofeul BTM U16 Ediția a II-a, organizat de GS TennisClub Bistrița, s-a încheiat cu "dubla" jucătorului David Popa (favorit 7 la simplu, de la CS Elite Tenis), care a câștigat competiția învingându-l în finală pe Matei Crișan (CS Winners TC) cu scorul de 6-4, 6-2, iar la dublu, alături de partenerul Luca Prunescu-Niță, de la Asociația Club Sportiv Junior Pro Tennis (favoriți 2) au câștigat finala împotriva perechii Tudor Amititeloaie (CSS Unirea Iași) / Ștefan Enache (Daimon Sport Club) cu scorul de 5-7, 6-3, 10-5.

În proba fetelor, Ioana Maria Șandru, de la Asociația Sportivă Tenis Club Dura (cap de serie nr. 1) a trecut în finală de Iasmina Filip (CS Dyadora Timișoara) cu scorul de 6-0, 6-2, iar la dublu perechea Irina Crețan (TC Wilsor București) / Iasmina Filip a câștigat competiția învingând în finală pe Sophia Andrei (AS CS AS Club Politehnica) / Luana Ionescu Andreea, de la Asociația Clubul Sportiv Monaco, (cap de serie nr. 2) cu scorul de 6-1, 6-1.