9 sportivi din România, victorioși în turnee jucate în săptămâna 18-24 martie 2024

27.03.2024

Săptămâna 18-24 martie 2024 a fost una prolifică pentru sportivii români implicați în turnee ITF și Tennis Europe.

Astfel, Victor Vlad Cornea, component al echipei României de Cupa Davis, a câștigat, alături de francezul Theo Arribage, turneul ATP Challenger 75 de la Murcia (Spania).

Un alt component al echipei României de Davis Cup, Filip Cristian Jianu, a câștigat turneul ITF M15 din Antalya, Turcia, aceasta fiind al 4-lea titlu cucerit în 2024. În acest an, Filip Jianu are un bilanț remarcabil, cu 32 de meciuri caâștigat și doar 5 înfrângeri.

Oana Gavrilă a devenit campioană la ITF W15 Sao Paulo, din Brazilia.

Darius Alexandru Rațiu (în vârstă de 12 ani) a fost campion la dublu alături de Enzo Brito (Suedia) la turenul Tennis Europe U12 de la Istanbul.

Alte două sportive din țara noastră, Diana Simionescu și Irina Anghel, au câștigat turneul ITF J60 din Antalya.

Victoria lor a venit într-o finală 100% românească, ele impunându-se în fața cuplului Naema Labib / Andreea Soare.

Oana Simion a devenit campioană la dublu, alături de Joelle Steur (Germania), la competiția ITF F15 din Spania

Ruxandra Bertea a câștigat primul titlu ITF Pro la dublu alături de Sarah Rakotomanga (Franța).

Alejandro Berge Nourescu a obținut o dublă victorie, el devenind campion la simplu și la dublu alături de Andreas Messis (Grecia) la un turneu J60 în Cipru.