Eva Maria Ionescu (simplu), Ștefania Bojică și Cara Maria Meșter (dublu), câștigătoare la turneului ITF Future Open by Samsung AI de la Bucureşti

28.05.2024

Eva Maria Ionescu (16 ani) a fost finalistă a turneului ITF Future Open by Samsung AI de la Bucureşti, dotat cu premii totale de 15.000 de dolari şi organizat de CS North Tennis. Eva a fost învinsă de germanca Emily Welker, cap de serie numărul şase, cu 6-1, 6-3.

Pentru Eva Ionescu (locul 1.141 WTA), dublă medaliată la FOTE 2022, la Banska Bystrica (argint la dublu mixt şi bronz la simplu), aceasta este prima sa finală ITF din carieră.

Titlul la dublu a fost câştigat de alte două sportive din România, Ştefania Bojică şi Cara Maria Meşter, care s-au impus sâmbătă, scor 0-6, 6-4, 10-8, în finala cu cuplul Ioana Konstantinova (Bulgaria)/Kristiana Sidorova (Rusia/N.4).